Jeszcze możesz złożyć wniosek o to wsparcie. Nabór potrwa tylko do niedzieli

W połowie lipca ruszył program wsparcia inwestycyjnego dla właścicieli ferm trzodziarskich, którzy myślą o rozwijaniu tej gałęzi produkcji w swoich gospodarstwach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te finanse pomogą we wdrożeniu inwestycji w gospodarstwie
Hodowcom nie dano jednak dużo czasu na podjęcie decyzji o wystartowaniu w tym programie. Nabór wniosków potrwa tylko do 27 lipca. Oznacza to, że rolnikom pozostało raptem 5 dni na dopełnienie formalności.
Do wzięcia udziału w tym programie zachęca prezes ARiMR Wojciech Legawiec.
- Inwestycje w nowoczesne rozwiązania mogą znacząco poprawić efektywność prowadzonej działalności, dlatego zachęcam rolników, którzy hodują świnie, by zainteresowali się naborem - mówi prezes Wojciech Legawiec.
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać 200 tys. zł?
O wsparcie mogą się ubiegać rolnicy, którzy w ciągu roku przed rozpoczęciem naboru (14 lipca 2025 r.) zgłosili urodzenie i oznakowanie od 200 do 20 tys. świń. Maksymalna wysokość dofinansowania inwestycji wynosi 200 tys. zł. Młodzi rolnicy (poniżej 41. roku życia) lub osoby prowadzące hodowlę ekologiczną mogą liczyć na zwrot 80 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku pozostałych wnioskodawców refundacja została ustalona na poziomie 65 proc. poniesionych wydatków.
Planowane przedsięwzięcia - zakup nowych maszyn, sprzętu lub oprogramowania oraz ich montaż i instalacja - muszą być związane np. z monitorowaniem dobrostanu, optymalizacją żywienia, kontrolą rozrodu, zarządzaniem środowiskiem chlewni, automatyzacją produkcji. Inwestycje nie mogą rozpocząć się przed dniem złożenia wniosku o pomoc i muszą być zakończone do 31 marca 2026 r.
Gdzie złożyć wniosek o dotację rolniczą?
ARiMR przyjmuje wnioski tylko drogą elektroniczną - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Na tym etapie można się też ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki, która pozwoli rozpocząć realizację zaplanowanej inwestycji.
O kolejności przysługiwania wsparcia decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie następujących kryteriów premiujących:
- realizacja przedsięwzięcia związana jest z wytworzeniem lub wprowadzeniem do obrotu żywności ekologicznej – przyznaje się 0 lub 5 punktów
- przedsięwzięcie jest realizowane przez młodego rolnika – przyznaje się 0 lub 4 punkty
Kryterium jest weryfikowane przez Agencję na podstawie informacji zawartych we wniosku w dniu jego złożenia.
Branża trzodziarska w tarapatach
Program wsparcia dla producentów prosiąt jest niejako odpowiedzią na apele środowiska rolniczego, które wskazywało potrzebę uruchomienia pomocy sektora. Branża od wielu lat boryka się z problemami, które powodują, że kurczy się pogłowie trzody chlewnej w Polsce. Rolnicy rezygnują zwłaszcza z utrzymywania loch i produkcji prosiąt.