Jeśli w ten sposób rolnik sprzedaje świnie, czekają go sankcje. Jest interwencja

Jest to sytuacja, na którą rolnicy często nie mają wpływu, mimo to są karani. Okazuje się jednak, że planowana jest zmiana przepisów - na korzyść hodowców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby otrzymać płatności dobrostanowe - trzeba spełnić warunki
Aby otrzymać wsparcie w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt rolnicy muszą spełnić odpowiednie warunki. Najważniejszy z nich to oczywiście zapewnienie zwierzętom większego dobrostanu bytowego, co związane jest m.in. z powiększeniem powierzchni do życia czy utrzymywaniem na ściółce bądź zapewnieniem dostępu do wybiegu.
Dodatkowo rolnicy mogą uczestniczyć w takich systemach jakości żywności, jak m.in. QAFP (Quality Assurance for Food Products).
Więcej pośredników w sprzedaży to kłopoty z otrzymaniem płatności dobrostanowej?
Okazuje się jednak, że w przypadku gdy w łańcuchu sprzedaży zwierząt występuje więcej niż jedno ogniwo pośredniczące pomiędzy producentem a zakładem ubojowym, na rolników spadają sankcje.
Na problem zwróciła uwagę Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Lesznie. W jej opinii, obecnie obowiązuje przepisy prawa są niekorzystne i niosą ze sobą niesprawiedliwe konsekwencje dla rolników.
- W wielu przypadkach decyzje te pozostają poza kontrolą samych rolników, którzy mimo spełnienia wymogów dobrostanu i systemów jakości, są pozbawiani należnych im płatności - przekonuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Zdaniem samorządu każdy hodowca, który spełnia warunki, niezależnie od tego, ilu pośredników uczestniczy w łańcuchu dostaw, powinien otrzymać płatności dobrostanowe.
Zaproponował, by zniesiono sankcje za przekroczenie liczby pośredników, jeśli zwierzęta zostały utrzymane zgodnie z wymogami systemów QAFP/QMP i dobrostanu oraz by sprzedaż zwierząt do grupy producenckiej, której członkiem jest rolnik, nie była traktowana jako ogniwo pośredniczące.
Podobne stanowisko wyraziły inne organizacje rolnicze. Co na to resort rolnictwa?
Ministerstwo rolnictwa szykuje zmiany w ekoschemacie dobrostan zwierząt
Wszystko na to wskazuje, że wnioski postulujących, w kwestii konieczności dokonania zmian w przepisach prawa w zakresie przyznawania płatności dobrostanowych, zostaną przyjęte.
Resort, jak zapewnił wiceminister Stefan Krajewski, rozpoczął prace nad zmianą przepisów rozporządzenia dobrostanowego w zakresie wariantu „Dobrostan tuczników”.
Zgodnie z planowanymi zmianami, płatność dobrostanowa będzie przysługiwać rolnikom również w przypadkach, gdy zwierzęta zostaną przemieszczone do rzeźni przez więcej niż jednego pośrednika – pod warunkiem, że trafią do uboju w ciągu trzech dni od opuszczenia gospodarstwa, w którym były utrzymywane w warunkach podwyższonego dobrostanu
- Zgodnie z proponowaną zmianą przepisów dobrostanowych przemieszczenie do rzeźni nie będzie ograniczone wyłącznie do jednego podmiotu zajmującego się obrotem zwierzętami/pośrednictwem w tym obrocie/ skupem zwierząt albo grupy producentów rolnych/ związku grup producentów rolnych - płatność w ramach wariantu Dobrostan tuczników przysługiwać będzie do tuczników, które zostały przemieszczone do rzeźni z przeznaczeniem do uboju przed upływem 3 dni od dnia opuszczenia gospodarstwa, w którym utrzymywane były w warunkach podwyższonego dobrostanu bez względu na liczbę ww. podmiotów. Takie rozwiązanie gwarantuje, że płatność będzie przyznawania do tuczników utrzymywanych w podwyższonych warunkach dobrostanowych w całym cyklu tuczu, a jednocześnie wprowadzi większą elastyczność dla rolników realizujących ekoschemat Dobrostan zwierząt – zaznaczył Stefan Krajewski.
Nowelizacja ta ma zapewnić większą elastyczność systemu, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad dobrostanem zwierząt.
Projekt rozporządzenia zostanie wkrótce skierowany do konsultacji publicznych, a jego wejście w życie planowane jest od kampanii 2025 roku
- Tagi:
- dobrostan zwierząt
- świnie