Jak rozwiązać bariery w rozwoju sektora wieprzowiny?
Przedstawiciele Krajowej Rady Wieprzowiny spotkali się niedawno z władzami resortu rolnictwa.
Rozmowy przedstawicieli Krajowej Rady Wieprzowiny z wiceministrem rolnictwa
Przypomnijmy: Krajowa Rada Wieprzowiny to organizacja, która powstała w styczniu tego roku. W jej skład wchodzi siedem organizacji.
Pisaliśmy o wszystkim szerzej na łamach portalu wiescirolnicze.pl:
CZYTAJ TAKŻE: Powstała Krajowa Rada Wieprzowiny [INFORMACJE, WYWIAD]
W skład Krajowej Rady Wieprzowiny wchodzą następujące organizacje:
- Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych Solidarność,
- Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej POLPIG,
- Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS,
- Polski Związek Niezależnych Producentów Świń,
- Stowarzyszenie Wieprz Polski,
- Związek Polskie Mięso
- Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI.
Jak rozwiązać bariery w rozwoju sektora wieprzowiny?
Już w momencie zakładania Rady, jej przedstawiciele zaznaczali w rozmowie z "Wieściami Rolniczymi", że chcą prowadzić rozmowy z ministerstwem rolnictwa - by móc jak najszybciej przystąpić do rozwiązywania problemów, z jakimi zmaga się branża trzody chlewnej od lat.
W niedawnym spotkaniu, które odbyło się pod koniec kwietnia, uczestniczył wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak, uczestniczyli w nim także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
- Ich udział umożliwił przedyskutowanie kwestii dotyczących barier w rozwoju produkcji zwierzęcej wynikających z przepisów z zakresu ochrony środowiska oraz planowania przestrzennego. Do barier tych Krajowa Rada Wieprzowiny zalicza ograniczenia wynikające z przepisów o ochronie środowiska regulujących wydawanie decyzji środowiskowych, gospodarkę przestrzenną prowadzoną przez gminy, faworyzującą – w opinii Rady – strefy wielofunkcyjne z zabudową mieszkaniową względem stref produkcji rolniczej. Do barier przedstawiciele rolników zaliczyli także niewystarczającą eliminację wirusa ASF ze środowiska, wynikającą z realizacji polityki w obszarze łowiectwa w zakresie odstrzału dzików - relacjonują dziś przedstawiciele ministerstwa rolnictwa.
Strategia działania w obliczu wyzwań w sektorze wieprzowiny
Jak dodają przedstawiciele resortu, na spotkaniu ustalono strategię prowadzenia prac dotyczących najistotniejszych problemów i barier dla rozwoju sektora wieprzowiny.
- Szczegółowe zagadnienia z zakresu prawa ochrony środowiska oraz zagospodarowania przestrzennego przedyskutowane zostaną w zespołach tematycznych z udziałem przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w celu wypracowania kompromisowych rozwiązań, bądź wyjaśnienia obowiązujących przepisów i ich praktycznego zastosowania - opisują przedstawiciele MRiRW.
Podczas spotkania ustalone zostały także ramy współpracy MRiRW z Krajową Radą Wieprzowiny.
CZYTAJ TAKŻE: „Rolnicy drugiej kategorii” - złe nastroje wśród producentów trzody chlewnej