Inspekcja Weterynaryjna nt. zasad bioasekuracji wśród hodowców trzody chlewnej
Co wynika z tej informacji? Czy apel dotyczy również osób prowadzących hodowlę świń na użytek własny? Publikujemy tę wiadomość jako wytyczne, które należy przetrzegać - przypominamy wszystkim hodowcom, nie tylko tym, którzy prowadzą swoje gospodarstwa w rejonie działania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku, Dariusz Filianowicz apeluje
Choroba afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest wywoływana przez wirusa ASFV i może rozprzestrzeniać się przez cały rok. Jednak istnieją pewne czynniki, które mogą przyczynić się do intensyfikacji rozprzestrzeniania się ASF, o czym przypomina Dariusz Filianowicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku.
- W związku z sezonem zwiększonego ryzyka transmisji wirusa ASF do gospodarstw oraz intensywnych prac polowych prosimy o zwrócenie uwagi hodowców świń na bezwzględne przestrzeganie wymagań w zakresie bioasekuracji gospodarstw w których utrzymywana jest trzoda chlewna, a każdy przypadek padnięcia świń lub wystąpienia niepokojących objawów przekazywanie do urzędowego lekarza weterynarii lub bezpośrednio do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku - apeluje Dariusz Filianowicz.
Czujność powinna być również zachowana w trakcie prowadzenia prac polowych w miejscach szczególnie narażonych.
- W przypadku prac polowych wykonywanych w miejscach bytowania/przebywania dzików, należy natychmiastowo zgłaszać przypadki znalezienia dzików padłych - przypomina Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białymstoku przypomina również o obowiązku uzyskania pozwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku na każde przemieszczenie świń (do stada/ze stada, do rzeźni), również w przypadku prowadzenia hodowli świń na użytek własny.
- Właściciel gospodarstwa zobligowany jest również do posiadania świadectwa zdrowia zwierząt dla każdego przemieszczenia trzody chlewnej, wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii - zauważa Dariusz Filianowicz.
Szczegółowe informacje na temat zabezpieczenia gospodarstw utrzymujących świnie pod kątem możliwości wprowadzenia wirusa ASF do stada (BIOASEKURACJA), jak również aktualny stan prawny w zakresie afrykańskiego pomoru świń znajdują się na stronach internetowych:
- Głównego Lekarza Weterynarii (https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/informacje-dla-hodowcow),
- Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (http://www.piwet.pulawy.pl/ w zakładce Komunikaty - Afrykański Pomór Świń)
- oraz na stronie internetowej Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku (https://piwbial.pl/asf.html)
Warto wziąć pod rozwagę apel Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku, który może być aktualnym nie tylko na terenie powiatu białostockiego.
Znajdź swojego weterynarza weterynarii
W artykule przytoczyliśmy apel Powiatowego Lekarza Weterynarii w Białymstoku. Kliknij tutaj, następnie wpisz swoją nazwę miejscowości, najlepiej siedziby powiatu - system wygeneruje dane najbliższego powiatowego lekarza weterynarii, z którym można kontaktować się zgodnie z miejscem aktualnego przebywania.
Świnie na własny użytek - wyjaśniamy, omawiamy. Kliknij tutaj, zapraszamy do lektury.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.