Holendrzy likwidują stada loch
Przewiduje się, że do końca 2025 roku w holenderskich hodowlach pozostanie około 630 tys. loch. Jedną z głównych przyczyn tego spadku są krajowe przepisy, których celem jest zachęcenie między innymi hodowców świń do zamykania swoich ferm. W 2024 r. łącznie 567 ferm utrzymujących trzodę chlewną podjęło decyzję, że weźmie udział w specjalnym krajowym programie, który umożliwia zakończenie działalności w zakresie hodowli zwierząt – w Holandii program ten znany jest jako ,,Lbv". Z ogólnej liczby zgłoszonych gospodarstw w sumie 552 sprostało wszystkim wymogom tego programu, a 374 podpisało i wysłało umowy, dzięki którym będą mogły zakończyć swoją działalność. Ostatecznie z programu skorzystało około 67% rolników, którzy zgłosili się do Lbv. Ta liczba najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie, bo zainteresowanie programem Lbv nie słabnie.
Mniej nie tylko loch
W ciągu ostatnich pięciu lat w Holandii wprowadzono dwa specjalne progamy dla hodowców, których efektem był 7% spadek pogłowia trzody chlewnej a dalsze ich kontynuowanie może obniżyć pogłowie loch nawet o 250 tys. sztuk. Ostatecznie przewiduje się, że z holenderska hodowla zostanie uszczuplona o 15% loch, zaś wielkość produkcji tuczników spadnie o 8%. To z kolei wpłynie na zmniejszenie wielkości eksportu prosiąt odsadzonych.
Czytaj także: Programy pomocowe dla producentów świń
Skutki likwidacji stad trzody chlewnej
Kontynuować produkcję trzody chlewnej chce około 80% holenderskich rolników, przez których zmniejszenie pogłowia świń nie zawsze jest negatywnie interpretowane, ponieważ rzeźnie i przetwórnie będą musiały pozyskiwać surowiec, aby utrzymać odpowiednie obciążenie dla swoich linii ubojowych. Spadek pogłowia trzody chlewnej w Holandii może wpływać widocznie na część wewnętrznego rynku europejskiego, ale w szerszym znaczeniu spadek ten ma jednak niewielki wpływ. Pod koniec 2024 r. Rabobank przedstawiając prognozy na przyszły rok podał, że produkcja trzody chlewnej w całej Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii pozostanie najprawdopodobniej na dość stabilnym poziomie, a potencjalny spadek może oscylować w granicach około 0,5%.
Czytaj także: Jaki będzie 2025 rok dla branży żywca wieprzowego