Hodowcy trzody chlewnej: domagamy się zniesienia strefy ASF!
Te gminy produkują najwięcej trzody w woj. lubelskim. Hodowcy posiadający na ich terenie gospodarstwa zmuszeni są sprzedawać żywiec taniej o 1 zł/kg. To nie wszystko. Producenci świń zauważają, że mają kłopoty z jakimkolwiek zbytem. Ich dalsze funkcjonowanie z uwagi na nieopłacalność jest pod znakiem zapytania. Powodem tych utrudnień jest znajdowanie się w obszarze objętym ograniczeniami, czyli w tzw. strefie czerwonej afrykańskiego pomoru świń. Czy jest szansa na to, by obostrzenia związane ze strefą ASF zostały z gospodarzy wkrótce zdjęte?
Wniosek w tej sprawie we wrześniu złożyła Lubelska Izba Rolnicza. Zwróciła się do resortu rolnictwa o podjęcie działań w celu jak najszybszego zniesienia obszaru objętego ograniczeniami III ( strefa czerwona ) ASF, obowiązującego na terenie części powiatów: parczewskiego, radzyńskiego, lubartowskiego i bialskiego.
„Ostatnie ognisko u trzody chlewnej wystąpiło na tym obszarze 18.08.2023 r. Zgodnie z przepisami strefa czerwona obowiązuje przez 12 miesięcy po wystąpieniu ogniska - w chwili obecnej jest to już ponad 13 miesięcy. Ponadto na terenie strefy występują tylko nieliczne ogniska ASF u dzików” – podała argument Lubelska Izba Rolnicza.
Zaznaczyła, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy odnotowano tylko 4 ogniska – 3 kwietnia, 12 i 28 czerwca oraz 21 sierpnia , co w porównaniu z rokiem 2023 jest ilością zdecydowanie małą.
„Również na terenach ościennych widać wyraźną tendencję spadkową liczby ognisk u dzików” - dodała Lubelska Izba Rolnicza.
Jaka sytuacja epidemiologiczna ASF jest na dziś? Sprawdź TUTAJ
Na terenie, który obecnie doświadcza dotkliwych skutków ASF, jest największym skupiskiem trzody chlewnej w województwie lubelskim. Rolnicy w wyniku ograniczeń administracyjnych ponoszą bardzo duże straty ekonomiczne, które w żaden sposób nie są rekompensowane.
”Podczas obowiązywania obszaru zapowietrzonego i zagrożonego różnica dochodziła do ok. 1,00 zł/kg. Oprócz niższych cen występują też trudności ze zbytem, gdyż tylko część zakładów mięsnych pozyskuje surowiec z obszarów z ograniczeniami ze strefy III. Także producenci prosiąt mogą uzyskać od Powiatowego Lekarza Weterynarii pozwolenie na sprzedaż poza strefę czerwoną tylko w przypadku, gdy był wcześniej łańcuch dostaw i występuje zagrożenie dobrostanu (zagęszczenie) ze względu na brak zbytu w strefie” – zaznaczyła Lubelska Izba Rolnicza.
Podała dalej, iż ograniczenia administracyjne powodują duże różnice w cenach skupu, co wpływa negatywnie na kondycję gospodarstw i tak mocno obniżoną przez wyjątkowo silną tegoroczną suszę na tym terenie i grożący brak paszy.
„Biorąc pod uwagę czas, który upłynął od ostatniego ogniska ASF u świń, porę roku która nie sprzyja występowaniu ognisk u trzody, rosnący poziom bioasekuracji w gospodarstwach oraz uciążliwość ekonomiczną i organizacyjną dla hodowców, zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o zniesienie obszaru z ograniczeniami III czerwonej strefy na ww. terenie zgodnie z obowiązującymi przepisami” – dodała Lubelska Izba Rolnicza.
Czytaj także: Dość pozywania rolników za "smród"? W Polsce będzie ustawa na wzór francuski
- Tagi:
- asf
- trzoda chlewna
- ogniska
- świnie