Termoizolacje, czyli ciepły dom dla zwierząt
Wełna szklana
Wełna jest sprężysta, dlatego nie trzeba wykonywać zbyt wielu manewrów przy montażu. W wełnie nie ma możliwości rozwoju grzybów i pleśni. Materiał ten jest otwarty dyfuzyjnie.
- Stworzyliśmy gamę produktów z wełny miękkiej, z której dwa są przeznaczone specjalnie dla budynków inwentarskich. Charakteryzują się dość wysoką termoizolacyjnością, współczynnik lambda wynosi 36 lub 39. Często pomiędzy dachem a podbitką powstaje mała, pusta przestrzeń, w której z łatwością można zamontować wełnę ściśniętą w niewielkie rolki - mówi Janusz Łyczko z firmy Isover.
Ułożenie warstw jest standardowe, tak jak w budynkach mieszkalnych.
- Patrząc od wnętrza budynku najpierw widać podwieszony sufit - wykończyć go można w różny sposób - najczęściej jest to zwykła blacha trapezowa, nad nią musi się znajdować folia paroizolacyjna (nie może to być folia aktywna, ponieważ jest zbyt duża wilgotność), która zatrzyma wilgoć przechodzącą do wewnątrz przegrody, na to nakłada się wełnę, najlepiej w układzie dwuwarstwowym. Oznacza to, że jedną warstwę kładzie się wzdłuż, a drugą w poprzek, aby zminimalizować łączenia, a tym samym mostki termiczne - tłumaczy specjalista z firmy Isover.
Na blasze od spodu może skraplać się para wodna.
- To prawda, ale najważniejsze jest to, aby ta para nie dostała się do konstrukcji - wyjaśnia Janusz Łyczko. - Słyszałem także o zastosowaniu, jako warstwy wierzchniej tkaniny jutowej, która ogranicza skraplanie i jest łatwa w utrzymaniu czystości - można ją czyścić karcherem - dodaje.