Termoizolacje, czyli ciepły dom dla zwierząt
Piana poliuretanowa PUR natryskiwana
W budynkach inwentarskich stosuje się wyłącznie pianę zamkniętokomorową. Jest wiele jej typów, w zależności od gęstości. W obiektach przeznaczonych dla zwierząt powinno się stosować te, posiadające wysokie gęstości deklarowane od ok. 30 kg /m3.
- My stosujemy pianę o gęstości deklarowanej 41,5 kg/m3 - mówi Karol Binkiewicz z firmy Izolacje Pluimers Sp z o.o. - Gęstość materiału wpływa także na termiczność (Ld=0,021) i trwałość produktu oraz właściwości mechaniczne - ściskanie i rozciąganie. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że każdy budynek pracuje, więc im piana będzie miała lepsze parametry, tym będzie miała dłuższą żywotność - tłumaczy.
Na rynku jest dostępna także piana otwartokomorowa.
- Trzeba zwrócić uwagę na to, co się kupuje. Piany otwartokomorowej nie stosuje się w budynkach inwentarskich ze względu na wysoką nasiąkliwość i brak możliwości jej mycia (wypłukuje się), a także na wilgotność powietrza panującą w takich budynkach. Również ze względu na swoją lekką strukturę pianka ta może posłużyć gryzoniom do drążenia w niej kanałów - mówi Karol Binkiewicz.
Piana zamkniętokomorowa
Ma zastosowanie przy izolacji dachu, ścian, posadzek i fundamentów. Zasadnicza jej zaleta to brak spoin i łączeń - tzw. ocieplenie bezszwowe. Jest zmywalna i paroprzepuszczalna. Jej powierzchnia jest lekko chropowata, tworzy strukturę „tynku baranka”. W budynkach przykrytych blachą, piana chroni konstrukcję przed korozją, dlatego wszystkie krokwie i wiązary powinny być zatryskane. Powoduje, że woda nie skrapla się z blachy położonej na dachu.
- Jako jedyny materiał przy minimum 3 cm grubości uzyskuje gazoszczelność. Piana, w stosunku do wełny i styropianu, jest prawie dwukrotnie lepszym izolatorem - tłumaczy specjalista z firmy Pluimers.
Tym materiałem można pokryć zarówno drewno, jak i blachę. Można także zrobić w kurnikach i indycznikach ocieplenie posadzki, na którą jest wylewana warstwa betonu. Najpierw do klienta przyjeżdża doradca i dobiera grubość natrysku, ponadto ocenia, czy izolowana powierzchnia jest sucha i czysta. Czasami trzeba poczekać, aby konstrukcja drewniana wyschła, bo nie nadaje się do natrysku. W budynkach inwentarskich natryskuje się zazwyczaj od 4-8 cm piany.