Termoizolacje, czyli ciepły dom dla zwierząt
Płyty warstwowe
Płyty warstwowe to elementy składające się z dwóch okładzin metalowych i rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego. Wykonane są na zasadzie kanapki - rdzenia (może nim być styropian, poliuretan lub wełna mineralna), który został obłożony z zewnątrz blachą ocynkowaną i powlekaną, a od wewnątrz blachą lub tworzywem na bazie włókna szklanego.
Należy zwrócić uwagę, aby blacha dachowa miała od wewnątrz powłokę antykondensacyjną, która uniemożliwia opad skroplin wewnątrz budynku. Ten surowiec najlepiej sprawdza się w obiektach, w których nie ma podwyższonych wymagań względem izolacyjności termicznej czy odporności ogniowej.
To rozwiązanie można wykorzystać jako pokrycie dachów budynków hodowlanych: kurników, obór oraz chlewni. Płyty warstwowe odznaczają się: szybkością i łatwością montażu, wysoką nośnością, powierzchnią, którą można zmywać pod wysokim ciśnieniem. Potrzebują dźwigu do montażu.
Materiał ten jest szczególnie preferowany przez wykonawców, ponieważ szybko się go nakłada. Hodowcy, którzy zastosowali płyty warstwowe, a mają podwyższone potrzeby termiczne, dodatkowo od wewnątrz stosują podbitkę z płyty poliuretanowej lub natryskują cienką warstwą piany poliuretanowej, aby docieplić budynek i zapobiec skraplaniu wody.