Żniwa w rekordowym czasie
Konstruktorzy John Deere nie ustają w poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą przeprowadzić żniwa w rekordowo krótkim czasie, przy optymalnej dojrzałości zbieranych upraw oraz uzyskanie plonu przy minimalnych stratach, które nie przekraczają 1%.
Kombajny zbożowe to maszyny, które mają bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące zbioru, separacji i czyszczenia, dodatkowe normy dotyczą silnika spalinowego. Każda konstrukcja to kilkanaście tysięcy części połączonych ze sobą, awaria jednego elementu powoduje postój, który wiąże się ze stratami finansowymi. Producenci przygotowują niezawodne maszyny, które będą spełniały wymagania agrotechniczne, normy spalin, a przede wszystkim będą stanowiły na rynku produkt poszukiwany.
Firma John Deere produkuje serie pięcio- i sześcioklawiszowych kombajnów serii W i serii T. Seria W (w skład której wchodzą modele W540, W550, W650 i W660) charakteryzuje się typowym zespołem omłotowym, który wyposażony jest w bęben omłotowy (o średnicy 660 mm), zaopatrzony w 10 cepów (współpracuje z klepiskiem o dużej powierzchni separacji), kąt opasania klepiska wynosi 116º. Odrzutnik słomy ośmiołopatkowy (zastosowanie dodatkowo rusztu odrzutnika zwiększa skuteczność separacji) podaje materiał na długie i strome wielokaskadowe wytrząsacze, nad którymi umieszczony jest Power Separator, dzięki czemu zwiększa się separacja w tylnej części wytrząsaczy. Warstwa materiału jest przyspieszana, a jej grubość zmniejszana, oddzielone ziarno spada przez szczeliny powstałe w warstwie słomy na kosz sitowy. Kolejne stopnie na wytrząsaczach za separatorem umożliwiają dodatkowe wydzielenie ziarna.
Opisywana seria wyposażona jest w kabinę typu Deluxe (przestronna przednia szyba, zmniejszona szerokość słupków, profilowana prawa i lewa szyba kabiny pozwala na obserwację wyładunku ziarna, istnieje możliwość odchylania trzeciego wyświetlacza na prawym słupku oraz obracania wyświetlacza CommandARM), której szyba tylna zapewnia doskonałą obserwację poziomu i jakości ziarna w zbiorniku.
W skład serii T wchodzą kombajny T550, T560, T660 i T670, które wyposażone są w system JDLink (umożliwiający odczyt podstawowych parametrów zbioru w czasie rzeczywistym). Zespoły żniwne współpracujące z tymi kombajnami mają szerokość od 4,30 do 9,15 m. Elektrohydraulicznie sterowany rewersor pobiera napęd bezpośrednio z silnika (co zwiększa moment obrotowy i polepsza dynamikę napędu oraz szybkość pracy nawet w bardzo trudnych warunkach ), listwa nożowa napędzana jest przekładnią Schumachera (przekładnia planetarna), która zapewnia równą pracę. Długi przenośnik pochyły umożliwia łagodny kąt wejścia masy słomy do zespołu omłotowego (gwarantuje to dobrą widoczność zespołu żniwnego i ścierniska z miejsca operatora w kabinie).
W kombajnach serii T zastosowano zespół omłotowy, który łączy zalety konwencjonalnego i rotorowego systemu wydzielania ziarna. Zbierany materiał transportowany przenośnikiem pochyłym kierowany jest na bęben młócący (średnica wynosi 660 mm, wyposażony jest w dziesięć cepów), który współpracuje z klepiskiem (kąt opasania wynosi 124º). Na jego powierzchni działają ciągle cztery cepy, co zapewnia skuteczność omłotu i separacji. Z bębna młócącego separowany materiał zabierany jest przez bęben nasiębierny oraz rolkę prowadzącą i transportowany do separatora palcowego, który współpracuje również z klepiskiem (kąt opasania to ok. 165O). Końcowym elementem zespołu omłotowego jest odrzutnik słomy, z którego słoma oraz ok. 5 do 13% ziarna dostaje się na wytrząsacze.
Pod zespołem omłotowym zastosowano przenośniki ślimakowe, które zapewniają równomierne zasilanie sita wstępnego ziarnem zanieczyszczonym plewami, to rozwiązanie ułatwia prace systemu Hillmaster. System ten automatycznie poziomuje kombajn na nierównym terenie (maksymalne pochylenie do 15%), co pozwala na uzyskiwanie pełnej wydajności separacji (bęben młócący, wytrząsacze i układ czyszczący są zawsze ustawione poziomo), pełne wykorzystanie pojemności zbiornika oraz zapewnia równomierny rozkład masy kombajnu na koła jezdne. Konsola systemu CommandARM umożliwia dostęp do najczęściej używanych elementów sterowania kombajnem oraz daje możliwość pełnej kontroli kombajnu i jego zespołów roboczych. Elementy sterowania są zaprojektowane i umiejscowione w sposób poprawiający ergonomię pracy operatora.
Izochroniczna jednostka sterowania silnikiem utrzymuje jego stałą prędkość obrotową do momentu przekroczenia mocy znamionowej. Ze względu na stałe obroty silnika elementy napędzane również obracają się ze stałą prędkością, co wpływa na wydajność kombajnu i jego sprawność, stabilna prędkość obrotowa silnika zapewnia jego większą trwałość. Pomimo tak wielu zalet i nowości wprowadzonych do serii W i T, konstruktorzy John Deere nie ustają w poszukiwaniu rozwiązań, które pozwolą przeprowadzić żniwa w rekordowo krótkim czasie, przy optymalnej dojrzałości zbieranych upraw, oraz uzyskanie plonu przy minimalnych stratach, które nie przekraczają 1%.
W kombajnach serii W i T zastosowano szereg zmian, które mają pozwolić operatorowi na zwiększenie wydajności nawet o 15%. Zmieniono wiele podzespołów, aby uzyskać najwyższą wydajność wśród kombajnów wytrząsaczowych na rynku. Uzyskano największą powierzchnię aktywnej separacji. Średnica bębna młócącego wynosi nadal 660 mm, ale zwiększono kąt opasania klepiska o 8º, aby zmaksymalizować powierzchnię omłotu i wydajność maszyny.
Dla zapewnienia wysokiej jakości słomy zwiększono średnicę bębna nasiębiernego do 500 mm (dlatego zachowuje on te same kąty i prędkości przy przepływie masy). Zoptymalizowano również średnicę bębna separatora palcowego do 800 mm, zastosowano nowy ruszt separatora (który ma więcej otworów), co umożliwia lepszą separację nawet podczas zbioru mokrych i ciężkich roślin. Powierzchnia aktywnej separacji jest obszerniejsza o 41% (3,3 m² dla kombajnów pięcioklawiszowych i 3,4 m² dla sześcioklawiszowych). Dzięki zastosowaniu aluminium zwiększono powierzchnię układu czyszczącego (przy zachowaniu tej samej masy mechanizmu), która obecnie przekracza 6 m². Aby ułatwić regulację mechanizmu, zmieniono konstrukcję wentylatora, a wszystkie wloty powietrza pozwalają na równomierny jego pobór i rozprowadzanie.
Przeprowadzone niezależne testy wykazują, że kombajny mogą pracować z wysoką wydajnością i niskim poziomem strat przy zastosowaniu szerszego zakresu ustawień wentylatora, co ułatwia uzyskanie maksymalnej wydajności kombajnu przy minimalnych stratach, nawet dla mniej doświadczonych operatorów. Wielu rolników i usługodawców dokonuje wyładunku na uwrociach, dlatego dla ograniczenia czasu nieproduktywnego, zwiększono szybkość rozładunku zbiornika kombajnu do 125 l/s (umożliwia to opróżnienie zbiornika ziarna o pojemności 11.000 litrów w czasie krótszym niż 90 sekund!).
Szybka zmiana ustawienia listwy domłacającej (położenie listwy można ustawić w czasie krótszym niż 3 minuty), która eliminuje potrzebę stosowania płyt wspomagających zamknięcie klepiska, co zmniejsza całkowitą powierzchnię aktywnej separacji. Zespół żniwny 600X można przestawić ze zbioru jęczmienia na zbiór rzepaku w czasie nieprzekraczającym 3 minuty (kosy boczne do zbioru rzepaku mają funkcję szybkiego podłączania). Skrócenie czasu przejazdu z pola na pole uzyskano dzięki zwiększeniu prędkości maksymalnej kombajnów do 40 km/h. Zastosowanie gąsienic w układach jezdnych kombajnów spowodowało większą niezależność operatora od warunków atmosferycznych oraz dało możliwość pracy na gruntach nieodpowiednich dla maszyn kołowych (powierzchnia styku z podłożem jest 1,7 razy większa niż w przypadku opon 800, co zmniejsza efekt ugniatania gleby i zwiększa wydajność zbioru). Przy zastosowaniu gąsienic maksymalna szerokość kombajnów nie przekracza 3,3 metra (kombajn pięcioklawiszowy) i 3,5 metra (kombajn sześcioklawiszowy).
Stworzono pakiet John Deere „Kombajn w sieci” w celu pomocy operatorom kombajnów dla osiągnięcia maksymalnej wydajności maszyny przez dokonywanie prawidłowej regulacji i zarządzania danymi rejestrowanymi za pomocą sygnału GPS. System prowadzenia bez użycia rąk AutoTrac pozwala operatorowi skoncentrować się na regulacji ustawień. Interaktywna regulacja ustawień (ICA) pomaga wybrać optymalne ustawienia kombajnu, w razie potrzeby, dzięki zdalnemu dostępowi do wyświetlacza (RDA), operator może połączyć się ze specjalistami u sprzedawcy i otrzymać wsparcie przez siedem dni w tygodniu lub szkolenie bez konieczności przerywania pracy. Dane maszyny (zużycie paliwa, mapy plonów, zebrana powierzchnia z kilku pól) można przesyłać za pomocą bezprzewodowej transmisji danych (WDT) na bezpieczny portal MyJohnDeere.com. Tutaj operator może przeglądać i od razu pobierać dane, ponieważ są one automatycznie aktualizowane podczas pracy, aby nic nie zostało utracone. Możliwa jest dalsza analiza danych przy użyciu agronomicznych programów komputerowych (system JDLink umożliwia optymalizację łańcucha logistycznego).
Nowe kombajny serii W i T posiadają silniki John Deere PSS (zgodne z normami Stage IV/Final Tier 4). Silniki dziewięciolitrowe dysponują większą mocą, wersje 6,8 litra mają prędkość obrotową wynoszącą 2.200 obr./min (obniżoną o 200 obr./min w celu uzyskania większej wydajności). Zużycie płynu DEF, wynoszące zaledwie 1 do 3% w obu wersjach silnika, przyczyni się do wydajniejszej pracy kombajnu.
Moment obrotowy przenośnika pochyłego zwiększono z 600 Nm do 900 Nm (co pozwoli pracować z zespołami żniwnymi mierzącymi do 10,7 metra). Unikalna oś tylna z opcjonalnym napędem na cztery koła i kontrolą trakcji zapewnia mniejszy promień skrętu. Opcja sprężarki powietrza ułatwiającej czyszczenie zamyka długą listę zmian w konstrukcji kombajnów John Deere serii W i T na sezon 2016.
Porównanie mocy silników iT4 i FT4:
Modele |
Silnik iT4 (silniki obecnie montowane w kombajnach, zawierające filtr cząstek stałych) |
Silnik FT4 (Final Tier 4), silnik z filtrem cząsek stałych i układem SCR (AdBlue) |
Różnica w mocy pomiędzy silnikami iT4 a FT4 |
W540 |
235 KM |
235 KM |
bez zmian |
W550 |
271 KM |
271 KM |
bez zmian |
W650 |
299 KM |
302 KM |
+2 kW |
W660 |
320 KM |
334 KM |
+10 kW |
T550 |
271 KM |
271 KM |
bez zmian |
T560 |
320 KM |
334 KM |
+10 kW |
T660 |
320 KM |
334 KM |
+10 kW |
T670 |
373 KM |
392 KM |
+14 kW |