Wystawa sprzętu i maszyn do uprawy buraków cukrowych
Kolejna edycja wystawy sprzętu i maszyn do uprawy buraków cukrowych - Beete Europe po raz pierwszy gościła w Polsce. Spotkali się na niej rolnicy oraz przedsiębiorcy z branży cukrowniczej z ponad 15 krajów.
Konferencja, została zorganizowana w Dobieszowie (pow. głubczycki), w gospodarstwie rolnym Konrada Pohla. Gospodarz jest plantatorem buraków, współpracującym z firmą Südzucker Polska S.A., która była współorganizatorem.
Beete Europe to wystawa, której idea powstała w 2009 roku. Jej pomysłodawcą jest Niemiecka Spółdzielnia Rolnicza (DLG – Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft). Pierwsza odsłona wystawy odbyła się w 2010 roku w Lelystad w Holandii. Gospodarzem imprezy był Uniwersytet Wageningen, na polach którego odbyły się pokazy w ramach wystawy. Po raz pierwszy przeprowadzono test 6 - rzędowych kombajnów. Pokazano także pracę doczyszczarko - ładowarek. Na targach w 2012 roku światową premierę miała maszyna euro - Maus 4 firmy ROPA. Pierwsza wystawa zgromadziła ponad 2 tyś. zwiedzających. Połowa byli to goście z zagranicy. I z każdą kolejną edycją było coraz lepiej. W wystawie, która odbyła się w 2012 roku w niemieckim Selingenstadt, wzięło udział ponad 7 tyś. zwiedzających. Z czego ponad 20 % stanowili zwiedzający spoza Niemiec. Przybyli rolnicy oraz przedsiębiorcy z takich krajów jak: Rosja, Białoruś, Japonia, Chiny oraz USA.
W tegorocznej edycji wzięło udział kilka tysięcy zwiedzających. Ponad 100 wystawców m.in. z Polski, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii prezentowało maszyny i sprzęt rolniczy do uprawy, siewu, ochrony, a także załadunku buraków. Można było znaleźć również stoiska firm zajmujących się produkcją nasion, środków ochrony roślin i nawozów. Oprócz wystawców z kilku krajów równie egzotycznie wyglądał przekrój przez narodowości zwiedzających. Oprócz gości z krajów Beneluxu, Niemiec i Austrii, pojawili się zwiedzający z: Francji, Włoch, Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Mołdawii, Rumuni, Finlandii, Szwecji, Danii, Chin i USA - łącznie wystawę odwiedziło kilka tysięcy osób.
Beete Europe, jest wydarzeniem o charakterze specjalistycznym. Zarówno jej część naukowa, czyli konferencja, która odbyła się 1 października i na której spotkali się naukowcy z całego świata, jak i część wystawowa Beet Europe w całości poświęcone są uprawie, zbiorowi i technikom doczyszczania buraka cukrowego. Najważniejszym wyróżnikiem wydarzenia jest jednak to, że odwiedzający Beet Europe mogą nie tylko obejrzeć maszyny, ale również zobaczyć je podczas pracy w polu. Taka możliwość to unikat na skalę światową, gdyż nawet najbardziej prestiżowe imprezy z długoletnią tradycją często nie dają takiej szansy - tłumaczy Mariusz Pawełek, Dyrektor ds. Surowcowych Südzucker Polska
Punktem kulminacyjnym wystawy był pokaz maszyn do zbioru buraków. W Dobieszowie swoje kombajny pokazały wielu producentów m.in.: Grimme, Holmer exxact, ROPA Fahrzeug- und Maschinenbau GmbH, Josef Brettmeister Metall- und Fahrzeugbau i inni. Każda z firm zaprezentowała nowoczesne rozwiązania w swoich maszynach, które usprawniły zbiór i składowanie buraków cukrowych.
Holmer Terra Dos T4-40
Jest to samojezdny, 3 osiowy kombajn do zbioru buraków cukrowych. Jest on wyposażony w potężny silnik o mocy 460 kW (626 KM). Dzięki technologii AdBlue i systemem Turbo Compound, Terra Dos T4-40, jest bardziej ekonomiczny od poprzedników. Typowa dla pojazdów drogowych regulacja prędkości obrotowej silnika pomiędzy 1.150-1.550 obr./min. W zależności od obciążenia pozwala na optymalizację zużycia paliwa. Dzięki zastosowaniu największych dostępnych opon Ultra Flex, jest przyjazny dla gleby i cały jego ciężar rozkłada się równomiernie. Co ważne ciśnienie w oponach przednich obniżyć można do poziomu 1,4 bar, a w oponach w dwóch tylnych osiach 1,9 bar. Kombajn posiada także typowe dla pojazdów drogowych sterowanie mapą charakterystyk prędkości obrotowej i wszystkich napędów hydraulicznych. Pozwala to na ekonomiczne oraz ekologiczne zoptymalizowanie maszyny. Nowoczesny układ jezdny gwarantuje optymalną przyczepność, stabilność oraz komfort jazdy w czasie pracy. Agregaty wyorujące, ogławiające i bijakowe instalowane w kombajnie firmy Holmer, są perfekcyjnie dostosowane do ich parametrów wydajnościowych. Terra Dos dzięki systemowi DynaCut ma możliwość zbiór całych buraków, bez nasady liści. Pojemność zasobnika wynosi 45 m³, a wyładowanie go zajmuje niespełna 50 sekund. Kombajn posiada również optymalną średnicę skrętu wynoszącą 7,2 m, co jest ważne przy wąskich nawrotach.
Grimme Rexxor 630
Jest to 6-rzędowy, 3 osiowy, samojezdny kombajn do buraków. Został wyposażony w silnik o takich samych parametrach jak poprzednik. O mocy 460 kW (626 KM). System układu hydraulicznego wraz z innowacyjnością sterowania, a także z nową generacją silnika z systemem wydechu SCR sprawia, iż Rexxor 630 przy zachowaniu pełnej mocy, jest bardzo oszczędny. W zależności od poboru mocy obroty silnika, są dopasowywane do potrzeb. Maksymalny kąt skrętu wynosi dla tylnej osi 20o , natomiast dla tylnej 32 o . Daje nam to oś skrętu o średnicy 7,5 metrów. Ważne w wyposażeniu kombajnu firmy Grimme, jest zastosowanie systemów obniżających nacisk maszyny na glebę. Dzięki wyposażeniu przednią oś w opony 800/70 R38 oraz mechanizmu „psiego chodu” w Rexxor 630 obniżony został nacisk jednostkowy na glebę. Kombajn jest również bardzo stabilny, dzięki siłownikom BaSYS. Zapewniają one maszynie stabilizację w najbardziej ekstremalnych warunkach pracy. Dzięki pojemności załadunkowej wynoszącej 45m3 , czyli około 22 ton, kombajn posiada największy zbiornik w swojej klasie.
ROPA Tiger 5
Samojezdny kombajn trzyosiowy firmy ROPA jest wyposażony w silnik o mocy 440 kW / 598 KM, posiadający 1,250 - 1,650 obr./min. Pojemność zbiornika paliwa wynosi 1380 l. Przełożenie mocy w tej maszynie jest jeszcze bardziej wydajne, a przy tym znacznie obniżono zużycie paliwa. Perfekcyjne współdziałanie automatycznego wypełniania zasobnika, świetnie współgrający z hydraulicznym systemem kontroli obciążenia osi zapewnia optymalną trakcję w każdych warunkach. Zastosowanie ogumienia na przedniej osi 800 / 70 R32 Ultraflex / CHO zapewnia ochronę gleby przed zbytnim utwardzeniem. Agregat wyorywujący PRH w kombajnie euro Tiger V8-4 posiada całkowicie bezobsługowe hydrauliczne zabezpieczenie przed kamieniami. Kombajn jest wyposażony w zbiornik o pojemności 40 m3. Aby ciężar znajdujący się w zasobniku rozkładał się równomiernie, ślimak przesuwa buraki najpierw do tyłu. Gdy tylna część zbiornika zostanie wypełniona w ok. 80%, ślimak przełącza się i wypełnia część przednią. Czas potrzebny na rozładunek wynosi niespełna 60 s. Jedyny w swoim rodzaju ogławiacz dopasowuje prędkość obrotów każdego wału czyszczącego niezależnie od siebie. Dzięki temu każdy wał ogławiacza może zostać oddzielnie opuszczony lub podniesiony.
Każda z powyższych firm zaprezentowała także maszyny samojezdne do czyszczenia i załadunku buraków. Holmer przedstawił zwiedzającym Terra Felis 2. Ta samojezdna doczyszczarko – ładowarka zostałą zaopatrzona w silnik MAN o mocy 340 KM. Wydajność maszyny możemy dostosowywać manualnie do zmieniających się warunków poprzez zmianę przełożenia między walcami rozdzielczymi i kolektorowymi w podbieraczu, a także dzięki zmianie długości odcinka intensywnego czyszczenia w doczyszczarce. Przeładunek buraków następuje na wysokości 6 m., przy rozpiętości 15 m. Aktywna powierzchnia czyszczenia to ponad 35 m2 , a wydajność załądunkowa sięga 560 t/h. Dla szczególnie trudnych warunków opcjonalnym wyposażeniem, jest czyszczący system wodny. Spryskiwacze zamontowane są nad wałami doczyszczającymi. Dzięki temu korzenie buraka mogą zostać jeszcze lepiej oczyszczone. Firma ROPA przedstawiła euro – Maus 4. Jest to doczyszczarko - ładowarka całkowicie nowej generacji. Silnik jaki zamontowano w maszynie niemieckiej firmy to Mercedes - Benz o mocy 326 KM. Jest ona wyposażona w szereg innowacyjnych systemów. Jednym z nich jest ramię o długości 9 m. Dzięki niemu euro - Maus 4 pozostaje stabilna podczas załadunku, przy pomocy przedłużonej do 15 metrów taśmy załadowczej. Nowy i bardzo wytrzymały stół podbierający, jest najszerszy na rynku i wynosi 10,2 m. Osiemnaście wzmocnionych walców sprawia, iż oddzielanie ziemi i zanieczyszczeń nigdy nie było tak efektywne i ekonomiczne. Wydajność euro - Maus 4 wynosi do 560 ton na każdą godzinę pracy. Kolejną innowacyjną maszyną pokazaną na targach Beete Europe, jest doczyszczarko - ładowarka Cleanliner Mega firmy Grimme. Została ona wyposażona w silnik Mercedes-Benz o mocy 325 KM. Podbieranie buraków odbywa się za pomocą trójdzielnego stołu o szerokości 10 m w kształcie litery V. Gwarantuje to załadunek szybkie i efektywne załadowanie buraków. Maszyna firmy Grimme wykorzystuje naturalny strumień spadania buraków i dzięki temu ekonomiczniej prowadzony jest załadunek i oczyszczanie. Wysokość załadunkowa wynosi 15 m i pozwala na prace w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Wydajność załadunkowa maszyny Cleanera Mega wynosi 460 t.h.
Oprócz wyspecjalizowanych kombajnów do zbioru buraków i maszyn doczyszczająco -załadunkowych, zwiedzający mogli obserwować maszyny do uprawy i siewu podczas pracy. Firma Korbanek przedstawiła opryskiwacz samojezdny Rogator RG 600 C. Napędzany przez silnik AGCO Power, korzystający z technologii selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Do wyboru są trzy rodzaje silników, różniące się ilością cylindrów (4 lub 6) i mocy od 175 do 242 KM. Moc silnika jest przenoszona na układ jezdny poprzez bezkonkurencyjną przekładnię. Możemy regulować wysokość zawieszenia dzięki hydropneumatycznemu zawieszeniu – 75 lub 120 cm. Rogator 600 C ma również możliwość regulacji rozstawu kół od 1,8 do 2,25 m. Jest to bardzo duże ułatwienie podczas pracy na różnych uprawach.
Firma Horsch Maschinen GmbH zaprezentowała siewnik Maestro 12,45 - 50 CC. Posiada on zbiornik na nawozy o pojemności 2800 l oraz 70 litrowy zbiornik na materiał siewny. Maestro CC jest idealny do wysiewu nasion wszystkich roślin uprawnych. Kluczowym elementem tego siewnika, jest precyzyjne pojedynkowanie nasion przy dużej prędkości. Możemy uzyskać bardzo dobre wyniki siewu kukurydzy przy 12 km/h oraz buraków cukrowych przy 10 km/h. Zaletami siewnika firmy Horsch są:
- duży nacisk redlicy, wynoszący max. 300 kg,
- centralna i hydrauliczna regulacja nacisku w czasie siania,
- elektroniczny system kontroli eliminujący straty spowodowane lukami i miejscami podwójnego siania,
- pas siewny od 8 do 12 m.
Firma Koeckerling GmbH pokazała ciężki agregat talerzowy Rebell 600 profiline. W wyposażeniu możemy znaleźć podwójne koła podporowe podtrzymujące cały agregat, którego masa wynosi ponad 8800 kg. Maszyna Koeckerling GmbH została wyposażona w podwójny wał STS o średnicy 620 mm oraz talerze 620 mm. Odstęp między nimi wynosi 150 mm. Maksymalna głębokość pracy agregatu to 160 mm. Niewątpliwym atutem agregatu, jest brak zapychania się nawet przy dużych prędkościach roboczych oraz przy dużych ilościach słomy.
Firma Kongskilde stworzyła kultywator Germinator Pro, umożliwiający przygotowanie gleby pod wysiew. Agregat spełnia swoje zadania już przy pojedynczym przejeździe.
-
hydrauliczna regulacja docisku pracy poszczególnych sekcji,
-
stopro kopiowania terenu na całej szerokości pracy agregatu,
-
zastosowanie bardzo prostych zębów typu Vibro Super G,
-
hydrauliczne składanie maszyny z kabiny ciągnika,
-
szeroki wybór wałów doprawiających umożliwia regulację agregatu do zmiennych warunków,
-
dzięki inteligentnemu systemowi składania sekcji bocznych możemy w szybki i prosty sposób przemieszczać się między polami,
-
niskie koszty utrzymania.
Dzięki specjalistycznym wystawom takim, jak Beete Europe, poziom wiedzy z zakresu uprawy roślin w naszym kraju, systematycznie wzrasta. Potrzeba więcej takich wystaw i spotkań branżowych, jak Beete Europe. Gdzie zwiedzający mogli wymienić się doświadczeniami w uprawie. Również była szansa wdać się w dyskusję o swoich potrzebach z przedstawicielami firm oferujących całą gamę produktów. Począwszy od nawozów, na nasionach buraków kończąc.