Wydajniejsza pasza z gniotownika
Odpowiednia obróbka paszy pozwoli na jej lepsze wykorzystanie przez zwierzęta oraz mniejsze straty podczas produkcji.
Przygotowywanie paszy z ziarna zbóż przy użyciu gniotownika jest efektywniejsze, pod kątem energochłonnym i przyswajalności karmy przez zwierzęta, w porównaniu z tradycyjnym śrutowaniem. Oszczędniejsze zużycie energii elektrycznej wynika głównie z mniejszego stopnia rozdrobnienia oraz z mniejszej liczby elementów ruchomych. Podczas śrutowania zmianie ulega skład chemiczny paszy. W trakcie dużej liczby obrotów wytwarza się wysoka temperatura, wskutek czego następuje denaturacja białek (ścinanie się białek), a co za tym idzie zmniejszenie ich zawartość w paszy. Takie białko jest też w gorszym stopniu przyswajane. W przypadku bydła zbytnie rozdrobnienie ziaren zwiększa w karmie zawartość części pylistych i mąki, które niekorzystnie oddziałują na układ pH żwacza, gdyż wpływają na proces trawienia celulozy i zmianę aktywności bakterii. Obniżenie pH skutkuje kwasicą żwacza.
Pasza z gniotownika musi być szybko zużyta
Gniecione ziarno u bydła mlecznego wzmaga proces trawienia oraz zwiększa zawartość tłuszczu w mleku. Należy jednak pamiętać, że tak przygotowana pasza powinna być w krótkim czasie skarmiona. Utleniające się tłuszcze i witaminy będą obniżały jej wartość odżywczą. Dlatego też nie warto jej magazynować na zapas. Sam proces gniecenia zachodzi przy użyciu walców usytuowanych blisko siebie. Wielkość szczeliny jest regulowana, najczęściej poprzez sprężynę dociskową. W zależności od przeznaczenia mogą występować dwie lub trzy sztuki walców. Ziarno przygotowywane do gniecenia powinno mieć wilgotność na poziomie 14-16%, przy większym zawilgoceniu materiał może obklejać się na walcach. Wielkość frakcji ziarna jest w głównej mierze zależna od gatunku zwierząt, co wynika z ich wymagań zootechnicznych. Dla koni np. stosuje się tzw. płatkowanie, czyli gniecenie ziarna owsa przez dwa gładkie walce. W przeciwieństwie do śrutowania podczas zgniatania występuje mniejsze zapylenie środowiska pracy, co zwiększa jej komfort i nie zanieczyszcza dróg oddechowych rolnika.
Wydajność urządzenia rolniczego
Oferta zgniataczy do ziarna jest dość bogata na naszym rynku. Jednym z kryteriów przy wyborze jest bez wątpienia wydajność urządzenia. Producenci, dostosowując się do potrzeb klienta, w swoich katalogach posiadają maszyny o wydajności już od 30 kg/ h, do nawet 9-10t/h, jak w przypadku firmy DafAgro. Przemysłowe zgniatacze mogą być wyposażone w całą instalację wspomagającą, podajnik czy szafę sterującą. Siła naciska pomiędzy dwoma cylindrami może wynosić od 3 do nawet 15t. Ciekawym rozwiązaniem jest napęd jednocylindrowy przy mniejszych gniotownikach tego producenta, który - jak zapewnia - daję większą wydajność niż przy zastosowaniu dwóch walców gładkich.
Ofertę firmy Unimetal ze Złotowa można podzielić ze względu na rodzaj gniecionego materiału. Model H-745 przeznaczony jest do produkcji paszy ze zboża, w tym kukurydzy i roślin wysokobiałkowych (groch, bobik, itp.). Mniejszy model H-745/2 nadaje się do gniecenia wyłącznie czterech podstawowych ziaren zbóż. Zapotrzebowanie na moc urządzenia o wydajności 1800kg/h dla zboża i 1500kg/h dla kukurydzy wynosi 5,5kW. A średnica samych walców wynosi odpowiednio 400mm i 240mm.
Gniotowniki firmy Sipma cechują się zwartą, mocną konstrukcją. Możliwe jest zamontowanie 3 sztuk walców, między którymi jest szczelina o wymiarze 0,1-0,5mm. Urządzenia wyposażone są w specjalną kasetę z magnesami wyłapującą ewentualne metalowe części, co bez wątpienia chroni cały układ. Ponadto producent daje możliwość wybory sposobu przeniesienia napędu: za pomocą kół zębatych lub pasków klinowych.