Wiercenie studni głębinowej - co warto wiedzieć?
• Metody poszukiwania wody
• Próbne odwierty w studni głębinowej
• Dobranie odpowiedniej pompy
Gdy zdecydujemy się na studnię głębinową, musimy najpierw określić maksymalne godzinowe zaopatrzenie w wodę.
- Zależy ono od areału upraw, ich zapotrzebowania na wodę w określonej fazie wegetacji oraz planowanego systemu nawadniania. Przyjmujemy, że zapotrzebowanie na wodę wynosi na poziomie od 5 do 10 m3 na 1 ha upraw dla linii kroplujących, a do deszczowni od 15 do 54 m3/h, dla inwentarza (trzoda chlewna, bydło, drób) ok. 10 m3/doba dla 1000 sztuk - tłumaczy Tomasz Rosiak z firmy Budros, zajmującej się studniami głębinowymi.
Trzeba także sprawdzić, jakie są pokłady wody w miejscu, w którym chcemy wykopać studnię. W jaki sposób to ustalić? Zastosować można m.in. metodę badania elektrooporowego gruntu. - Jego wynik przedstawia nam z dokładnością 90% profil glebowy. Badanie polega na rozłożeniu kabli w linii prostej od 200 do 600m i zajrzeniu w głąb ziemi od 35 do 115m. Dzięki tym badaniom gleby określamy nie tylko głębokość, ale także miejsce występowania tzw. soczewki z wodą - wyjaśnia Tomasz Rosiak.
Można również wykonać odwiert próbny. Jest to badanie profilu glebowego w miejscu wiercenia. - Dzięki odwiertowi próbnemu jesteśmy w stanie stwierdzić, na jakiej głębokości jest sklepienie i spąg warstwy wodonośnej, oraz jej miąższość i granulację. Na tym etapie jesteśmy w stanie wstępnie oszacować głębokość i wydajność studni a zarazem też ostateczny koszt jej wykonania (usługa jest płatna za mb ujęcia) - dodaje Piotr Lewandowski z firmy Insteko, która wierci studnie głębinowe.
Dalszym etapem prac jest rozwiercanie odwiertu próbnego, montaż rur studziennych i inne czynności związane z prawidłowym wykonaniem studni. Po tym etapie wykonujemy tzw. "pompowanie próbne". - Jest to pompowanie określające parametry studni. Następnie dobieramy parametry pompy głębinowej, która będzie docelowo zamontowana w studni - oczywiście z uwzględnieniem oczekiwań klienta oraz optymalnej pracy ujęcia. To bardzo ważny etap chociażby z uwagi na kieszeń inwestora, dobrze dobrana pompa głębinowa (poparta zaawansowanymi obliczeniami) pozwoli użytkownikowi na możliwe dużą wydajność przy jak najniższych kosztach instalacji i eksploatacji urządzenia, a także zapewni długą żywotność studni - wyjaśnia Piotr Lewandowski.
Gdy pompa głębinowa jest już dobrana, rozpoczyna się kolejny etap czyli prace instalacyjne. - Na miejsce przybywa ekipa, która wykonuje obudowę studni, montuje pompę głębinową i doprowadza wodę do miejsca przeznaczenia (np. pole uprawne, ogród, sad, działka, budynki inwentarskie, staw, budynek mieszkalny, zakład produkcyjny itp.) - wyjaśnia Piotr Lewandowski i dodaje, że
całość prac wiertniczych trwa najczęściej 1-2 dni robocze, a prac instalacyjnych jeden dzień.