Wały uprawowe - szeroka gama zastosowań
- 1/2
- następne zdjęcie
Wałowanie jest nieodzownym elementem uprawy przedsiewnej. Dlaczego warto korzystać z urządzeń współpracujących z pługami oraz zawieszanych na przedni TUZ ?
Podczas wykonywania zabiegu orki gleba ulega znacznemu przesuszeniu. Można temu zapobiegać stosując wały uprawowe współpracujące z pługiem. Podstawową zaletą tego zabiegu jest ograniczenie parowania wody i polepszenie równomiernego uwilgotnienia całej warstwy ornej. Dodatkowym efektem jest rozbicie brył, wyrównanie pola oraz wbicie kamieni w grunt.
- Dzięki wałowaniu można także znacząco skrócić czas pomiędzy orką a siewem potrzebny do naturalnego osiadania i zagęszczania się gleby. Jest to niezwykle ważna zaleta tego zabiegu, ponieważ siew należy wykonywać w glebę już osiadłą gdyż późniejsze, już powschodowe, naturalne osiadanie gleby powoduje uszkodzenia korzeni siewek - mówi Grzegorz Gruszczyński z firmy GamaTechnik.
W jej asortymencie znajdują się różne rodzaje wałów współpracujących z pługami: od urządzeń z pojedynczym lub podwójnym rzędem pierścieni Campbell o średnicy 700, 800 i 900 mm, przez wały kołeczkowe o średnicy pierścieni 500 i 550 mm jako przystawka połączona dyszlem z wałem Campbell, aż do wałów z jednym rzędem pierścieni Campbell i jednym rzędem pierścieni kołeczkowych zamontowanych na wspólnej ramie. Urządzenia te w zależności od rozmiarów mogą osiągać wagę od kilkuset kilogramów do nawet kilku ton i produkowane są w różnych konfiguracjach, tak aby każdy mógł nabyć urządzenie idealnie pasujące specyfikacją do własnego gospodarstwa. Najprostsza z maszyn - wał uprawowy pojedynczy do pługa obrotowego, jest w standardzie wyposażona w trzypunktowy układ zawieszania, pierścienie typu Campbell, dwie nogi podporowe oraz przygotowane miejsca do podłączenia wału kołeczkowego i dyszli do pługa obracalnego.
ZOBACZ TAKŻE: Jaki ciągnik używany wybrać?
- 1/2
- następne zdjęcie