Ursus produkuje autobusy elektryczne
Firma z polskim kapitałem Ursus kojarzona głównie z rolnictwem, rozwija się także w innym kierunku. Inwestuje w autobusy elektryczne.
Już nie tylko ciągniki, przyczepy, ładowacze, rozrzutniki, kosiarki czy koparko-ładowarki. Ursus chce pójść dalej. Powstała w 2015 r. spółka Ursus Bus, której w 60% udziałowcem jest Ursus SA., wyprodukowała już elektryczny, bezemisyjny autobus Ursus City Smile CS 12 E, który jeździ aktualnie w Nowym Sączu (na jednym ładowaniu przejedzie 150 km). Poza tym chce wydać pierwszy seryjny napędzany wodorem miejski autobus Ursus City Smile CS12 EH, który na jednym zbiorniku wodoru będzie mógł przejechać aż 400 km. Umowę leasingu na te da autobusy Ursus Bus podpisał z BOŚ Ekosystem, spółką zależną Banku Ochrony Środowiska.
- Ursus Bus S.A. stawia na innowacyjność w zakresie e-mobilności. Uważamy, że mamy obecnie unikalną możliwość rozwoju produkcji pojazdów, ponieważ dotychczasowe technologie oparte o silniki spalinowe osiągnęły maksimum możliwości ograniczenia szkodliwego wpływu na otoczenie. Bank Ochrony Środowiska jest naszym naturalnym partnerem i jesteśmy przekonani, że długofalowa współpraca już wkrótce zaowocuje kolejnymi realizacjami - mówi Wojciech Zachorowski, wiceprezes zarządu Ursus Bus SA.
Warto podkreślić, że autobus z ogniwem wodorowym będzie pierwszym tego typu pojazdem w Polsce. Z jego rury wydechowej, zamiast toksycznych spalin, będzie wydobywać się jedynie czysta para wodna.
Czytaj także: Najpopularniejszym został Ursus KLIK
- To, co wyróżnia Bank Ochrony Środowiska, to misja wspierania przedsięwzięć związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska. Jako polski bank łączymy biznes i ekologię z korzyścią dla klientów. Chcemy być istotnym podmiotem w systemie finansowania ochrony środowiska, działającym w oparciu o społeczną odpowiedzialność biznesu - powiedział Paweł Pitera, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.