Uczniowie z Marszewa za pan brat z nowościami technicznymi Kuboty
- 1/11
- następne zdjęcie
Uczniowie II i III klas technikum mechanizacji rolnictwa z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie uczestniczyli w wykładach i zajęciach praktycznych prowadzonych przez firmę Polsad z Fabianowa (powiat ostrowski, woj. wielkopolskie) - dealera sprzętu Kubota. W ich trakcie młodzież miała m.in. okazję wsiąść za stery dopiero co wprowadzone na rynek traktora M5111.
Firma Polsad Jacek Korczak rozwija współpracę z marszewską placówką. W ubiegłym miesiącu jej specjaliści prowadzili lekcje w II i III klasach technikum mechanizacji rolnictwa. Najpierw odbyła się część wykładowa. Swoim doświadczeniem i wiedzą z uczniami dzielił się Jakub Czerwiak, specjalista ds. produktu marki Kubota. Opowiadał m.in. na temat nowoczesnych rozwiązań proponowanych w ciągnikach. Swoje wystąpienia miał także Tomir Madeyski, doradca ds. agrobizneu w BZ WBK Leasing, który mówi o fabrycznych formach finansowania zakupu sprzętu rolniczego.
Z sali lekcyjnej młodzież przeszła na plac szkolny, gdzie odbyła się prezentacja najnowszych traktorów Kuboty: M7001 Premium i M5111. Uczniowie mieli możliwość wsiąść za kółko i sprawdź, czy to, co mówią dealarzy na temat pokazywanego sprzętu, jest prawdą. - M7 to maszyny nowej generacji, o mocy do 170 KM. To są ciągniki do ciężkich zadań mające ponad 9 ton udźwigu. Ich oficjalna premiera odbyła się w marcu 2015 roku na targach w Kielcach. Seria M5 natomiast to są ciągniki w przedziale między 90 a 115 KM. To są najnowsze modele, spełniające najnowszą normę emisji spalin Tier 4. Model M5 został wprowadzony do sprzedaży w tym roku, ich polska premiera - pierwsza prezentacja odbyła się na Targach Ferma 2017 w Łodzi. Uczniowie maszewskiej szkoły są zatem jednymi z pierwszych, którzy mają okazję zobaczyć i sprawdzić ten sprzęt - mówił w rozmowie z portalem wiescirolnicze.pl Arkadiusz Herc, specjalista ds. produktu w firmie Polsad.
Zwieńczeniem części teoretyczno-praktycznej był konkurs na temat zaprezentowanych wcześniej nowości. Podzielono go na dwa etapy, w obu uczniowie musieli odpowiedzi w pytania testowe . - Ubraliśmy to wszystko w taką formę, bo chcieliśmy, żeby młodzież w jak najlepszy i jak najbardziej przystępny sposób przyswoiła wiedzę - wyjaśniał Arkadiusz Herc.
Co o takiej formule zajęć myślą uczniowie? - Z tego typu zajęć wynosimy bardzo dużo. Teoria fajnie łączy się tu z praktyką. Wszystkie niezbędne informacje pokazywane są na ciągnikach. Prowadzący zajęcia jest bardzo przekonywający, ponieważ ma własne gospodarstwo, ma swój sprzęt. (…) Dzięki temu wie, na czym nam zależy i czego chcemy się dowiedzieć - mówił Arkadiusz Witczak, uczeń klasy II mb. - To nie jest suchy teoretyk. Jego wiedza jest poparta doświadczeniem. Dla nas bardzo ważne jest oszczędność w paliwie i mobilność ciągnika. I tu tego typu informacje zdobywamy - dodał Łukasz Werden, również uczeń klasy II mb.
Polsad współpracuje z marszewską szkołą już od trzech lat. W ramach tej współpracy firma użycza placówce nowoczesny sprzęt rolniczy, z którego młodzież może korzystać podczas zajęć praktycznych. - Dzięki temu uczniowie na bieżąco mają styczność z najnowszymi rozwiązaniowi technicznymi w ciągnikach rolniczych. Nasza szkoła nie posiada bowiem na własność nowych maszyn. Taki sprzęt jest nam jednak niezbędny, tym bardziej, że od początku tego roku szkolnego mamy taki kierunek jak agrotronika - zwrócił uwagę Jarosław Juszczak, nauczyciel praktycznej nauki zawodu w ZSP-P CKU w Marszewie.
- 1/11
- następne zdjęcie