Słoma na opał - czy to się opłaca?
Rolnik, który ma nadmiar słomy, może ją spalić. Dzięki temu dba o środowisko i oszczędza.
Słoma to dojrzałe lub wysuszone źdźbła roślin zbożowych. Podstawowy jej skład to: włókno surowe i związki bezazotowe wyciągowe. Charakteryzuje się dużą zawartością suchej masy (około 85%), posiada zdolność do chłonięcia wody i gazów. Jest zasadniczo stosowana jako pasza i jako podściółka w hodowli zwierząt gospodarskich, a do celów energetycznych wykorzystuje się jej nadwyżki. W energetyce zastosowanie znajduje słoma wszystkich rodzajów zbóż oraz rzepaku i gryki, przy czym za szczególnie cenną uchodzi słoma żytnia, pszenna, rzepakowa i gryczana oraz osadki kukurydzy.
W gospodarstwach, które zajmują się wyłącznie produkcją roślinną, najczęściej powstaje nadwyżka słomy. Rolnik często zastanawia się, co z nią zrobić. Z reguły decyduje się na jej przyoranie lub na sprzedaż hodowcy zwierząt. Może jednak skorzystać z kolejnego rozwiązania, ponieważ suchą słomę cechuje dość duża wartość opałowa. Pod tym względem może ona konkurować z drewnem czy węglem. Brykiety ze słomy mają wartość opałową na poziomie 15-17 MJ/kg. -
Obliczając ilość potrzebnych brykietów na sezon grzewczy, najlepiej kierować się przelicznikiem: 1 tona węgla jest równa około 1,3-1,5 tony brykietów. Tak, więc, jeśli rolnik kupował 10 ton węgla na sezon grzewczy, to brykietów potrzebuje 13-15 ton – wyjaśnia Barbara Pokrzywa, dyrektor sprzedaży w firmie Asket z Poznania.
Ilość zebranej słomy zależy od rodzaju uprawy, ale dla wstępnej analizy można przyjąć, że słomy z pola mamy tyle ton, ile zebranego ziarna.
Rolnik, który ma własną słomę lub zmierza zróżnicować swoją działalność, powinien pomyśleć o dodatkowych pieniądzach, a co za tym idzie sprzedawać brykiety na lokalnym rynku. Do realizacji takiego pomysłu potrzebuje brykieciarki. Maszyny o nazwie BIOMASSER®, przeznaczone są do brykietowania agrobiomasy niedrzewnej w postaci słomy zbożowej, kukurydzianej, sojowej, rzepakowej, trzciny. Cena takiej maszyny to około 40.000 zł netto. Można ją wypożyczać i samemu robić brykiety w gospodarstwie. Ale rolnik, który kupi brykieciarkę, może przerabiać nie tylko własną słomę, ale też świadczyć usługi. - Zarówno małe zestawy, jak i duże linie są dostępne w wersji mobilnej i mogą być łatwo przewożone z miejsca na miejsce. Mobilna wersja charakteryzuje się tym,
że maszyny zamontowane są na przyczepce samochodowej lub na platformach. Taka wersja pozwala świadczyć usługi brykietowania u rolników, którzy mają swoją słomę i chcą ją przerobić na brykiety, a nie chcą kupować maszyn. Usługi brykietowania to dodatków zarobek - mówi Barbara Pokrzywa. Obsługa urządzenia jest prosta, a maszyna nieskomplikowana. Wystarczy krótki instruktaż, by zapoznać się z działaniem i zasadami brykietowania.
Kiedy zwrócą się koszty zakupu takiej maszyny? - Zakładając sprzedaż brykietów na lokalnym rynku w cenie około 420 zł brutto za ton, urządzenie może się zwrócić już w ciągu jednego roku - zaznacza. Na zakup takiego urządzenia można pozyskać środki unijne z programu PROW 2014-2020. Barbara Pokrzywa podkreśla, że nie potrzeba dokupować dodatkowych urządzeń i że do wytworzenia tego produktu nie dodaje się żadnych klejów, lepiszczy, czy mączek.
– Dzięki temu brykiety są w 100% naturalne i ekologiczne. Mogą być stosowane jako opał, a także jako pasza czy ściółka dla zwierząt. BIOMASSER® przerabia surowiec o wilgotności 10%-30%, więc nie potrzeba go suszyć przed brykietowaniem, gdyż jest to naturalna wilgotność słomy - zaznacza Barbara Pokrzywa.
Ponadto ta technologia jest sprawdzona w ramach unijnego programu Weryfikacji Technologii Środowiskowych ETV. Weryfikacja ta jest dla kupujących gwarancją wiarygodności maszyn i jej parametrów.
Czy do brykietów wymagany jest specjalny piec? Okazuje się, że nie. Piece, kominki, kotły na paliwo stałe tj. węgiel czy drewno są odpowiednie także dla brykietów ze słomy. Należy pamiętać, że każdy opał ma swoją właściwą temperaturę spalania. Dla brykietów ze słomy wynosi ona max. 800 stopni Celsjusza – tłumaczy Roman Długi, dyrektor generalny
z firmy ASKET.