Sieczkarnie do kukurydzy duże i małe
Od dłuższego czasu za jedną z najlepszych pasz, uznawana jest kiszonka z kukurydzy. Kilkanaście firm oferuje sieczkarnie do tego rodzaju roślin. Wiodącym producentem jest Krone. W artykule przedstawiamy sieczkarnie bardzo duże, a także mniejsze, do małych gospodarstw.
Jakiś czas temu firma Krone zaprezentowała największą sieczkarnię do kukurydzy na świecie. Maszyna o nazwie Big X 1100 może być wyposażona w silnik nawet o mocy ponad 1.000 KM. Zmiany w stosunku do poprzedniego modelu dotyczą praktycznie każdego aspektu. Co ważne dla operatora, podniesiono komfort jego pracy. Szeroka kabina z wąskimi słupkami zapewnia dużą ilość miejsca i bardzo dobrą widoczność na szerokie przystawki. Znacznie zredukowano poziom hałasu przez zastosowanie podwójnej podłogi.
Maszyna jest przystosowana do praktycznie ciągłej pracy w każdych warunkach, dlatego wyposażono ją w aż 16 reflektorów, zapewniających widoczność po zmroku. Opcjonalnie można zakupić reflektory ksenonowe. Duże szyby boczne i wąskie słupki zapewniają widoczność we wszystkich kierunkach, a także kontrolę rzutnika przy załadunku nawet na wysokość 6 metrów. Ciekawostką ułatwiającą użytkowanie jest zastosowanie systemu „Follow Home”, który znany był wcześniej przede wszystkim z samochodów osobowych. Działa on w ten sposób, że po wyłączeniu zapłonu, 2 reflektory robocze przez 3 minuty oświetlają maszynę, zapewniając bezpieczne wyjście z kabiny. - Nowa, ergonomicznie ukształtowana dźwignia wielofunkcyjna z przyjaznymi dla użytkownika symbolami, ułatwia pracę i zwiększa komfort obsługi. Wąska dźwignia dobrze leży w dłoni i jest przystosowana do Big X 700, 850 i 1100. Posiadając do wyboru ponad 20 funkcji, można regulować nie tylko prędkość i kierunek jazdy, ale również można obsługiwać przystawkę zbierającą i kanał rzutnika - wylicza zalety Grzegorz Kosiński z PUP Agromix Rojęczyn.
Nowa maszyna to także nowe silniki. Nowoczesne konstrukcje silników MAN zapewniają moc, a także ekonomiczność na najwyższym poziomie. Dzięki bezpośredniemu wtryskowi paliwa i koncepcji jednego silnika we wszystkich klasach mocy, Big X zwraca uwagę spokojną pracą i niskim zużyciem paliwa przy wysokiej sprawności i niewielkim zakresie konserwacji. Big X 700 wyposażona jest w silnik V8 o pojemności 16,16 litra i mocy 775 KM. Większa 12-cylindrowa jednostka w sieczkarni Big X 850 dysponuje mocą 850 KM, natomiast największa z rodziny Big X 1100 to potworna moc 1.078 KM. Maszyny wyposażono w dwa tryby, których używa się w zależności od warunków pracy. - Tryb Eco Power jest stosowany wtedy, gdy wystarcza mniejsza moc silnika. Jeżeli potrzeba większej mocy, wówczas sieczkarnie Krone można przyciskiem przełączyć w tryb X Power. Przełączanie to może odbywać się również opcjonalnie automatycznie, w zależności od obciążenia silnika. Przy takim rozwiązaniu uzyskuje się elastyczność, zmniejsza się zużycie oleju napędowego i chroni się środowisko - dodaje Kosiński.
W samym zespole roboczym także dokonano kilku istotnych zmian. Zastosowano 6 hydraulicznie napędzanych walców wstępnego prasowania, duży bęben, posiadający do 48 noży oraz system przepływu materiału VariStream. - Przy sprężyście osadzonej podłodze pod bębnem sieczkarni i za dodatkowym rzutnikiem, zapewnia on ciągłą pracę, bez zapychania się, także przy nierównomiernym podawaniu materiału. Dzięki temu sieczkarnię można lepiej wykorzystać w obszarze granicznym. Potrzebuje ona mniejszej ilości paliwa w przeliczeniu na tonę zebranego materiału - zapewnia Kosiński. Sieczkarnie Krone nadają się także do zbioru materiału do produkcji biogazu. Wtedy bęben posiada 40 noży (standardowo 28), co nawet o 25% zwiększa wydajność i pozwala zmniejszyć zużycie paliwa.
Kiszonka z kukurydzy jest bardzo dobrą paszą dla zwierząt, ale największą strawność uzyskuje się wówczas, gdy ziarno jest zgniecione. W urządzeniach Krone ulepszono kondycjonery odpowiedzialne za rozbijanie ziarna, bez względu na długość sieczki. Kondycjoner tarczowy posiada 2,5-krotnie większą powierzchnię cierną w porównaniu ze standardowym kondycjonerem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu szczelin ciernych w kształcie litery V. Uzyskuje się w ten sposób dużą wydajność przy zachowaniu dobrej jakości zgniatanego ziarna.
Bardzo dużą zaletą maszyn Krone jest możliwość zastosowania najszerszej na świecie przystawki, która może mieć nawet 10,5 metra. Tak duża szerokość robocza gwarantuje szybki zbiór nawet na dużych obszarach. Obiegające dookoła kolektory transportują odcięte rośliny do środka, gdzie są liniowo pod kątem prostym wciągane do wnętrza maszyny. To jest gwarantem tego, że ilość odcinków o nadmiernej długości będzie zminimalizowana. Takie elementy są niepożądane, zarówno przy produkcji paszy, jak i materiału do biogazowni.
Tak szeroka przestawka umożliwia koszenie 14 rzędów kukurydzy jednocześnie. Są jednak rolnicy, którym nie jest potrzebny tak wydajny sprzęt. Dla nich stworzone zostały sieczkarnie, które „biorą” jeden, dwa czy trzy rzędy kukurydzy. Są to maszyny podwieszane do ciągnika lub ciągnione za nim.
Wśród producentów takie urządzenia w swojej ofercie mają m.in. Kuhn czy Poettinger. Przykładem kosiarki Kuhn jest model MC 90 S. Jest to najmniejsza sieczkarnia tej firmy. Ścina jeden rząd, dlatego potrzebuje tylko 10 noży i dwie łopatki wyrzucające. Można bez problemu podczepić ją do ciągnika o mocy 50 KM, minimalne zapotrzebowanie na moc to 30 KM. Poettinger także ma sieczkarnie podczepiane do ciągnika. Mex 6 charakteryzuje się wydajnością na poziomie 0,8-1,2 ha/godzinę. Podobnie jak urządzenie Kuhn, także wyposażona jest w 10 noży. Współdziałanie walców prasujących, bardzo dobrze tnącego koła nożowego i zgniatacza ziarna skutkuje świetną jakością zbieranej paszy. Wszystkie liście są rozdrobnione w podobny sposób, a ziarna zgniecione odpowiednio dla przeżuwaczy.
Swoją sieczkarnię firma Poettinger wyposażyła w wysoki wyrzut oraz dobrą wydajność wydmuchu. Dzięki wzmocnionym łopatkom osiągnięto wyrzut blisko na 5 metrów. Wybór w sieczkarniach jest ogromny i każdy rolnik czy przedsiębiorca znajdzie coś dla siebie. Największa sieczkarnia Krone zastosowanie znajduje przede wszystkim w bardzo dużych gospodarstwach rolnych albo w firmach usługowych. Wydajność Krone Big X 700 dochodzi nawet do 5 ha kukurydzy na godzinę. Koszt zakupu takiej maszyny zaczyna się od 300 tys. euro netto. Klient otrzymuje wtedy sieczkarnię wyposażoną w przystawkę do kukurydzy i podbieracz do zbioru traw. Na drugim krańcu mamy np. jednorzędową sieczkarnię Kuhn MC 90 S. Wydajność tej maszyny kształtuje się na poziomie około 1 ha/godzinę. W tym czasie może „wyprodukować” około 50 ton sieczki. Cena takiego urządzenia wynosi około 35 tys. zł netto. Te same zastosowania, różne wydajności, każdy może znaleźć coś dla siebie.
- Tagi:
- kiszonka
- kukurydza
- Krone
- sieczkarnie