Rostselmash - tani i prosty w obsłudze kombajn
Przyjrzeliśmy się nowemu kombajnowi pochodzącemu z Rosji. Rostselmash Nova przeznaczony jest do średniej wielkości gospodarstw od 50 ha do nawet 500 ha.
Rostselmash Nova wyposażony jest w silnik Cummins o mocy 175 KM. Jest to nowoczesna, czterocylindrowa jednostka napędowa z turbodoładowaniem i turbosprężarką o zmiennej geometrii. System sterowania silnika w pełni monitoruje jego pracę i dostarcza dokładnie tyle paliwa, ile jest wymagane zgodnie z aktualnym obciążeniem - dzięki temu uzyskuje się minimalne zużycie ON.
Dodatkowo w celu przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących szkodliwych emisji spalin, wykorzystywana jest kombinacja systemu SCR ze zbiornikiem o dużej pojemności dla AdBlue (57 l). Kombajn posiada heder o szerokości czterech metrów oraz zbiornik na ziarno o pojemności 4500 l. Wyróżnia go m.in. doskonała widoczność z kabiny na przyrząd żniwny. Gwarantuje ją odpowiednio długi przenośnik pochyły, który jednocześnie zapewnia szybkie i równomierne podawanie masy do bębna młócącego. Zastosowano w nim unikatowe rozwiązanie - na wyjściu transportera zamontowany został odrzutnik. Dzięki temu masa roślinna podążająca w kierunku bębna młócącego nie tylko przepływa z większą prędkością, ale jest także podawana równo. Przenośnik pochyły wyposażony jest w duże okna inspekcyjne na obudowie, dzięki czemu możemy łatwo dostać się do łańcucha z listwami w przypadku awarii, bądź konserwacji. Przed bębnem młócącym umieszczony jest również oczywiście chwytacz kamieni. Dodatkowo w przypadku sytuacji awaryjnej operator do dyspozycji ma rewers hydrauliczny.
W kombajnie Rostselmash Nova koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na bardzo wydajny układ omłotowy. Posiada on największą powierzchnię klepiska w tej klasie kombajnów. Jednobębnowy układ dzięki swojej konstrukcji zaskakuje wydajnością i zapewnia bardzo wysoką jakość pozyskiwanego ziarna. Nova wyróżnia się także powierzchnią sit, która wynosi 3,59 m2. W systemie oczyszczania jest stosowany wentylator z sześcioma łopatkami, a jego prędkość obrotowa jest regulowana z kabiny i wyświetlana na panelu sterowania. Bardzo wydajny jest również czteroklawiszowy wytrząsacz słomy. Amplituda skoku klawiszy dobrana jest w taki sposób, aby zapewnić maksymalny stopień separacji ziarna ze słomy, którą w zależności od planowanego wykorzystania można rozrzycić, rozdrobnić, albo ułożyć w pokos. Bardzo szybko i wygodnie przebiega również wyłączenie napędu rozdrabniacza, które odbywa się raptem w ciągu kilku sekund.
Więcej w najbliższym wydaniu Wieści Rolniczych!
ZOBACZ TAKŻE: Jak wygląda ciągnik Arbos w porównaniu z inną marką?
- Tagi:
- Korbanek
- Rostselmash