Rolnicy wybierają nowoczesne kombajny

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór parku maszyn. Każda z nich wzbogacona jest o coraz to nowsze wersje wyposażenia oraz dodatkowe opcje. Wybór, jednakże zazwyczaj pada na taki kombajn, który najlepiej sprosta wymaganiom profilu gospodarstwa lub świadczonych usług.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Początek roku to okres, w którym już wielu rolników zadecydowało się już dokonać zakupu kombajnu zbożowego na nadchodzące żniwa. Jest jednak jeszcze spora grupa, która ciągle czeka z decyzją.
- Przy tak szerokiej ofercie, jaką obecnie mamy na rynku, klienci zwracają uwagę już na znacznie więcej parametrów. Szukają nie tylko mocy i wydajności maszyny, ale także zależy im na lepszej trakcji maszyny i jednocześnie ochronie gleby - mówi Andrzej Kulczyński z firmy Claas Polska.
Coraz częściej wybierane są np. podwozia gąsienicowe, które pozwalają lepiej prowadzić duże kombajny, ale również dbają o wysoki komfort jazdy, przy mniejszej szerokości transportowej oraz mniejszym ugniataniu gleby. Ponadto napęd gąsienicowy zwiększa możliwości racy w ciężkich warunkach terenowych, gdzie tradycyjny napęd kołowy nie poradziłby sobie. Jest to szczególnie ważne ze względy na dynamicznie zmieniające się skrajne warunki pogodowe w okresie żniw zbożowych oraz kukurydzianych.
- To jednak nie wszystko, dużym powodzeniem cieszą się też rozwiązania związane z jak najlepszym pocięciem słomy oraz jej optymalnym rozrzuceniem, których wymaga technologia uprawy bezorkowej - dodaje Andrzej Kulczyński.
Przykładem takiego rozwiązania jest rozrzutnik promieniowy oraz CEMOS AUTO CHOPPING wraz z czujnikami bocznego wiatru w maszynach marki Claas. Podczas omłotu, system, w sposób ciągły określa wilgotność i ilość słomy, a także automatycznie dostosowuje pozycje przeciwostrzy i fragmentu dna w rozdrabniaczu słomy do aktualnych warunków. Pozwala to zaoszczędzić nawet do 10 proc. oleju napędowego. Dodaktowo w Claasie, korzystając z terminala CEBIS, operator określa czy chce pracować z zachowaniem najwyższej jakości sieczki czy też z najwyższą wydajnością. Parametry pracy są w czasie rzeczywistym dopasowywane do zmieniających się warunków zbioru.
Optymalizacja procesów i rozwiązania dodatkowe, które przynoszą oszczędności
Cały świat, a także rolnictwo jest dzisiaj oparte na danych, stąd też bardzo popularne rozwiązania oparte są na telemetrii oraz na mapowaniu. Daje to możliwość lepszego wykorzystania potencjału maszyny i pola. Jednym z nowoczesnych zastosowań, jakie użyte zostały w kombajnach Claas jest system TELEMATICS.
- To cyfrowy system transmisji danych umożliwiający sukcesywne wyświetlanie i dokumentowanie danych roboczych, śladów przejazdów i danych plonowania przez odpowiednio wyposażone kombajny, sieczkarnie polowe i ciągniki. Wszystkie dane są przesyłane przez sieć telefonii komórkowej z maszyn na serwer, gdzie odbywa się ich przetwarzanie i zapisywanie. Z serwera można je odczytywać na bieżąco lub w późniejszym czasie w portalu TELEMATICS na komputerze domowym, laptopie lub smartfonie - tłumaczy Andrzej Kulczyński z Claas Polska.
Dane można także poddawać analizom bądź wyeksportować do wszelkiego rodzaju powszechnie stosowanych programów do zarządzania gospodarstwem w celu dalszego przetwarzania.
Ale to nie wszystko. Jakie dodatkowe moduły i wyposażenie oferują producenci?