Powstało "Mobilne Centrum Analizy Mleka"
Specjalistyczny pojazd laboratoryjny pozwoli na przeprowadzenie szerokiego spektrum analiz mleka i siary oraz natychmiastowe uzyskanie wyników w praktycznie każdym gospodarstwie zlokalizowanym w Polsce.
Pojazd jest wynikiem projektu o nazwie Mobilne Centrum Analizy Mleka, który finansowany był ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Bridge Alfa.
Dotychczas rolnik, aby uzyskać informacje o jakości mleka produkowanego przez swoje krowy był zmuszony, albo samodzielnie pobrać próbę mleka i wysłać do laboratorium stacjonarnego w swojej okolicy i czekać na wykonanie analiz, albo prowadzić ocenę mleka w ramach rutynowej kontroli użytkowości mlecznej realizowanej przez związki hodowców. Dzięki działalności Mobilnego Centrum Analiz Mleka, czyli pierwszego w Polsce samochodu służącego do mobilnej analizy mleka w gospodarstwie hodowcy, będzie możliwe natychmiastowe wykonanie szereg badań związanych z jakością mleka. Samochód będzie mógł dotrzeć do dowolnego gospodarstwa w Polsce po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby na specjalnie opracowanej stronie internetowej lub telefonicznie. Poprzez przeprowadzenie szybkich analiz mleka u siebie w gospodarstwie, hodowca będzie miał możliwość natychmiastowej reakcji na zaistniałe problemy natury żywieniowe, czy też zdrowotnościowej stada. Dodatkowym atutem jest automatyczne przesyłanie wyników badań w czasie rzeczywistym do specjalistycznego oprogramowania do zarządzania stadem „stado.pl”, które może być zainstalowane u hodowcy. Mobilne laboratorium jest wyposażone w bardzo specjalistyczną i nowoczesną aparaturę (analizatory) służącą m.in. do badania składu mleka, oznaczania ilości bakterii i komórek somatycznych w mleku oraz szybkiego wykrywania pozostałości antybiotyków w mleku.
Pojazd wyposażony jest w specjalistyczne szuflady chłodnicze– do przechowywania w warunkach chłodniczych próbek mleka lub siary, komputer z drukarką do nadawania numerów próbkom oraz TV w celu prezentacji możliwości laboratorium lub pokazów filmów instruktażowych.
Wszystkie analizy będą wykonywane bezpośrednio po pobraniu próbki i na miejscu przekazywane zlecającemu je hodowcy.
Planowane jest również wykorzystanie MCAM w celu stworzenia systemu zarządzania siarą bydlęcą jako sposób poprawy efektywności produkcji i jakości siary bydlęcej oraz dodatkowe źródło korzyści dla gospodarstw. W tym celu planuje się budowę banków siary nie tylko bezpośrednio u hodowców, ale także regionalnych przy związkach hodowców.