Osprzęt do ładowarki, czyli co powinieneś mieć i dlaczego nie warto oszczędzać?
Jaki osprzęt wybierać?
- Na start proponowałbym zestaw trzech narzędzi: łyżki wysokiego załadunku lub łyżki standardowej, wideł do palet i uchwytu transportowego BIG BAG - mówi Jankowski.
Jak podkreśla, więcej można zaproponować rolnikom o określonych profilach produkcji.
- Wiele polskich gospodarstw jest jeszcze przed modernizacją, co oznacza, że miejsce do poruszania się wewnątrz starszych budynków jest mocno ograniczone. W przypadku hodowców bydła dodatkowo potrzebny będzie na pewno krokodyl bądź łyżkokrokodyl. Dla tych, którzy mocno inwestują w nowe technologie, przydatne mogą okazać się także: ślimakowy podgarniacz paszy, kosz do zadawania kiszonki, chwytak do bel okrągłych lub widły do beli okrągłych lub kwadratowych, a takżę szczotka listwowa oraz szczotka okrągła - dodaje przedstawiciel firmy Avant.
Jeszcze więcej propozycji osprzętu wymienia Paweł Łączny z firmy Kramer.
- Chwytak do bel owijanych folią, wycinak do kiszonki - to jedne z bardzo często wykorzystywanych narzędzi. Coraz częściej stosowane przez rolników są również ścielarki czy rozwijacze bel. Zarówno w gospodarstwie roślinnym jak i hodowlanym sprawdzi się również zamiatarka - mówi przedstawiciel.
W przypadku hodowli, nie można zapominać również o oborniku. Bardzo często ładowarki są później wykorzystywane do załadunku rozrzutników. W takim wypadku specjaliści polecają również różne opcje osprzętu.
- Wszystko zależy od tego, jaki jest to obornik. Zazwyczaj wystarczy zwykła łyżka, choć często, zwłaszcza podczas załadunku z głębokiej ściółki, potrzebna będzie łyżka z krokodylem, żeby taki obornik przydusić i wyrwać. W przypadku słomiastego obornika najlepiej sprawdzą się natomiast widły z krokodylem - wyjaśnia Paweł Łączny.
Informacje te uzupełnia Łukasz Kołota z Merlo.
- Najczęściej przy załadunku obornika najlepiej sprawdzają się widły z chwytakiem tzw. krokodyl. Dobry krokodyl charakteryzuje się mocną konstrukcją, wymiennymi widłami dolnymi oraz zębami w chwytaku, a także siłownikami chwytaka schowanymi z tyłu za korpusem urządzenia. Ważne są także odpowiednio dobrane przewody hydrauliczne, tak aby wytrzymały ciężką i intensywną pracę wbijania się w pryzmę, wyrywania i załadunku - tłumaczy specjalista.
Nieco inne narzędzia niż w przypadku gospodarstw o profilu przede wszystkim zwierzęcym, wykorzystuje się w przypadku gospodarstw nastawionych typowo na produkcję roślinną.
- W takich przypadkach ładowarka najczęściej wykorzystywana jest do załadunku, czy też podgarniania np. zboża lub innych płodów rolnych. Przy takich pracach wykorzystywane są więc przede wszystkim różnego rodzaju łyżki: przeładunkowe, objętościowe, otwierane łyżki wielofukcyjne tzw. 4 w 1, a także łyżki ażurowe do roślin okopowych - mówi Łukasz Kołota z firmy Merlo.
Jak dodaje specjalista, istnieje również wiele osprzętów bardzo specjalistycznych, jak np. łyżka z otwieraną na dnie klapą do zasypywania BIG-BAG-ów czy zawiesie do BIG-BAG-ów.
- Nie można tutaj oczywiście pominąć najbardziej standardowego osprzętu, jakim są widły paletowe - kończy Kołota.