Ładowacz czołowy. Wszystko, co musisz wiedzieć
Na wyposażeniu ładowaczy czołowych dla ciągników o opisywanych mocach standardem jest również poziomowanie narzędzi, które zapewnia wypoziomowanie oprzyrządowania podczas jego podnoszenia. Nie ma potrzeby ręcznej regulacji, co gwarantuje brak utraty ładunku. Firmy Metal-Fach, Sonarol i Hydrometal oferują podobne do siebie rozwiązania prostowodów. Bogatszą ofertą wyróżnia się John Deere, którego wszystkie ładowacze serii R oferowane są bez samopoziomowania oraz z samapoziomowaniem mechanicznym lub hydraulicznym, zależnie od potrzeb operatora. By poprawić wygodę i dokładność, ładowacze bez samopoziomowania lub z samopoziomowaniem mechanicznym można wyposażyć w układ ESL, który obejmuje funkcję przywracania położenia (RTP). Umożliwia ona operatorowi zapisanie do czterech położeń narzędzia i łatwe ich przywołanie joystickiem.
Dodatkowym wyposażeniem spotykanym w ładowaczach czołowych jest również zawór przelewowy inaczej nazywany zaworem bezpieczeństwa. Chroni on ładowacz i ciągnik przed nadmiernym ciśnieniem w siłowniku łyżki. I tak na przykład, gdy łyżka natrafi na przeszkodę podczas spychania, zawór pozwoli jej się obrócić i uniknąć zderzenia, które może skończyć się awarią.
Warto również zadbać o wygląd urządzenia, dlatego też firmy oferują różne malowania ładowaczy według upodobań nabywców. Warto pamiętać, że wszystkie dodatkowe opcje są jednak dodatkowo płatne. Mimo to na ładowaczu czołowym zwyczajnie nie warto oszczędzać, ponieważ zazwyczaj odgrywa on większą rolę, niż nam się wydaje przed zakupem urządzenia.