Ładowacz czołowy. Wszystko, co musisz wiedzieć
Ramy ładowaczy najczęściej są konstruowane przez producentów ze stali o podwyższonej jakości. Jak podaje firma Metal-Fach, odpowiedni kształt profili wysięgnika oraz najlepszy gatunek stali użytej do budowy jego newralgicznych elementów zapewniają długoletnią i bezpieczną pracę. Kształt łączników górnych oraz użyty materiał zapewniają jeszcze większą wytrzymałość i trwałość. Dodatkowo wszystkie opisywane przez nas urządzenia cechuje to, że przewody hydrauliczne poprowadzone są w ich wnętrzu. Pozwala to uzyskać lepszą widoczność oraz zabezpiecza "węże" przed ewentualnymi uszkodzeniami. Cechami, które na pewno znajdują odzwierciedlenie w cenie, ale wyróżniają ładowacz czołowy 603R marki John Deere, są: blokada wysięgnika za pomocą zaworu odcinającego odpływ oleju z siłowników podnoszących ramiona, która powinna być wykorzystywana w przypadku wykonywania czynności pod wysięgnikiem ładowacza (w urządzeniach nie posiadających tego typu zabezpieczeń należy wykorzystywać dodatkową podporę!) oraz światła, które są zamontowane na wysięgniku i podążają za jego ruchami. Zapewniają one doskonałe oświetlenie umożliwiające spokojną pracę po zmroku, co jest w dzisiejszych czasach w rolnictwie niemal codziennością.
Sterowanie ładowaczy czołowych dla ciągników o średniej mocy odbywa się za pomocą trwałego, wygodnego i precyzyjnego joysticka mechanicznego. Ładowacze John Deere mogą być wyposażone również w joysticki elektroniczne, które są jeszcze wygodniejsze oraz zawierają dodatkowe opcje.
Ważna dla wygody operatora oraz mniejszego zużycia podzespołów ciągnika jest również amortyzacja urządzenia. Przekłada się ona także na płynniejszą jazdę i potencjalne mniejsze wysypywanie się przewożonego materiału. W przypadku modelu Metal-Fach T248 wstrząsy amortyzuje specjalny hydroakumlator. Model AT-30 firmy Hydrometal posiada tłokowy amortyzator drgań, który można uruchamiać joystickiem, podobnie jak w modelu 603R firmy John Deere, który jest wyposażony w akumlator gazowy wbudowany i chroniony rurą reakcyjną. Model model ŁC SNR 400/ 400L od firmy Sonarol posiada natomiast elektrycznie załączany amortyzator antywstrząsowy.
ZOBACZ TAKŻE: Na co zwracać uwagę przy zakupie opon rolniczych?