John Deere wprowadza nowości w segmencie pras i kombajnów
- 1/4
- następne zdjęcie
Automatyzacja na linii prasa-ciągnik, nowa generacja kombajnów W330 i W440 wyposażonych w: nową kabinę, przenośnik pochyły i system rozładunku ziarna – to wybrane udogodnienia które wprowadzi w swoich prasach oraz kombajnach amerykański producent John Deere.
Producenci maszyn rolniczych dążą do tego, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać nowoczesne rozwiązania, które umożliwią rolnikom i usługodawcom jeszcze większą wykorzystanie wysokiej wydajności maszyny oraz jeszcze łatwiejszą obsługę, Stąd też John Deere zdecydował się na wprowadzenie kilku nowości w segmencie pras oraz kombajnów.
Nowe gąsienice w kombajnach serii S i T
W kombajnach serii S i T zastosowane zostaną nowe gąsienice. Klienci będą mogli wybrać spośród 3 szerokości, a co więcej, sprzęt zostanie wyposażony w takie rozwiązania jak: technologia 5 punktów obrotu, pełne połączenie przegubowe, wzmocnienie rolki, konstrukcja pasa, profil bieżnika oraz brak konserwacji. Z poprzednich modeli pozostały rozwiązania, których charakterystyka przyczynia się do lepszej wydajności zbiorów we wszystkich warunkach i uprawach. Są wśród nich: technologia 5 punktów styku, napęd przymusowy, profil trójkątny, zawieszenie hydrauliczne, „efekty wydostania się z błota” oraz możliwość przebudowy z gąsienic na koła oraz odwrotnie.
Także konserwacja gąsienicy ulega zmianie. Wiąże się to z brakiem konieczności obsługi codziennej i smarowania. Wymiana oleju będzie następowała co 500 godzin. Gąsienice będą dostępne w szerokościach 24, 30 i 36 cali, czyli odpowiednio 600mm, 760mm oraz 900mm - informuje Paweł Kamińsi, Menadżer ds. maszyn żniwnych John Deere.
Nowe gąsienice będą charakteryzowały się wzmocnioną konstrukcją. Odpowiada za to specjalna wytrzymała konstrukcja, wysoki profil bieżnika oraz optymalna równowaga między generacją ciepła, trakcją, komfortem jazdy a uwalnianiem błota.
Ciekawym rozwiązaniem jest także wprowadzenie nowej drabinki serii T i S, ma to na celu dopasowanie do nowej konstrukcji gąsienic.
Wraz z nową gąsienicą musieliśmy przekształcić drabinkę. W kombajnie serii T będzie to drabinka rozkładana, tak aby nie wchodziła w kontakt z podłożem. Podobnie w kombajnach serii S również wprowadziliśmy nowy projekt drabinki - dodaje specjalista firmy John Deere.
Prasy zwijające z zestawem narzędziowym i automatyzacją z ciągnikiem
W nowej ofercie amerykańskiego producenta na zamówienie w okresie obowiązywania oferty przedsezonowej, wprowadzony zostanie program oryginalnej skrzynki narzędziowej John Deere ze 114 elementami. Zestawy przygotowane we współpracy z firmą King Tony zawierają standardowe i głębokie nasadki, odwracalny mechanizm zapadkowy i akcesoria, zestawy kluczy nasadowych, płasko-oczkowych lub imbusowych, szczypce, młotki, pilniki, zestawy wybijaków, obcinaki, piły oraz taśmy miernicze.
Istotną nowością w segmencie pras jest automatyzacja na linii prasa –ciągnik. Polega ona na procesie zatrzymania ciągnika, oplotu oraz rozładunku, automatycznie podczas pracy bez konieczności załączania poszczególnych funkcji. Rozwiązanie to dotyczy modelu prasy F441R z ciągnikiem wyposażonym w przekładnię AutoPowr.
Nowa generacja „Gen 2” kombajnów W330 oraz W440
John Deere zamierza wprowadzić w przyszłym roku nową generację kombajnów W330 oraz W440. Jakich zmian możemy się spodziewać względem poprzednich modeli? Nowy wygląd zyska wnętrze kabiny, która stanie się jeszcze bardziej komfortowa dla operatora. Natomiast za łatwą obsługę odpowiadać będzie automatyczna regulacja ACA (Active Combine Adjustment) sterowana nowym wyświetlaczem w kabinie. Klienci z kabiny będą mogli zmienić ustawienia klepiska, sit oraz wialni pod konkretną uprawę oraz otrzymają listę ustawień, które ręcznie są regulowane pod zbiór rzepaku czy pszenicy.
Kombajny W300 i W400 będą posiadały system aktywnej regulacji kombajnu Active Combine Adjustment. Dzięki temu rozwiązaniu operator z kabiny będzie mógł zmieniać ustawienia kombajnu ze zbioru rzepaku na pszenicę. Regulacja szczeliny na klepisku, regulacja sita dolnego i górnego oraz regulacja prędkości wialni zostanie automatcznie dopasowana zgodnie z ustawieniami fabrycznymi. Pozostałe elementy, które są regulowane ręcznie zostaną umieszczone na liście, tak aby operator mógł być pewien, że jego sprzęt jest dobrze przygotowany - mówi Paweł Kamiński.
W modelu W330 wprowadzony zostanie nowy przenośnik pochyły, który ma zapewnić jeszcze wyższą wydajność, łatwość serwisowania oraz jeszcze lepsze kopiowanie gruntu. Zmiany doczeka się również zbiornik ziarna, które będzie wyposażony w nowy mechanizm rozładunku ziarna o 36 proc. wyższej wydajności.
Z kolei model W440 dzięki zmianom w ślimaku wyładowczym zapewni o 80 proc. szybszy wyładunek ziarna na postoju (100 l/s) oraz możliwość zbioru z zamkniętym zbiornikiem ziarna w modelu W440 GEN2.
ZOBACZ TAKŻE: Jak dobrze skosić i zaoszczędzić na paliwie?
- 1/4
- następne zdjęcie