Jak ułatwić sobie pracę w rolnictwie?
Z informacji, które firma Agro-Navi uzyskuje od rolników, którzy zakupili produkty przez nich oferowane (nawigacje i prowadzenia, systemy sterowania i kierowania, dozowania) wynika, że np. przy siewie kukurydzy ilość obsianego w ciągu godziny pola wzrasta z 2 do 3,5 hektara.
Wbrew pozorom czynnik ekonomiczny nie jest jedynym, jest on ważny w przypadku dużych gospodarstw. Rolnik , który posiada mniej ziemi, ceni sobie przede wszystkim wygodę - tak wynika z doświadczenia Pawła Mendlika.
- Kiedyś klientami, którzy poszukiwali nowoczesnych rozwiązań w 90% byli rolnicy posiadający powyżej 200 ha. Dziś ta tendencja się zmienia, właściciele 30-50 hektarowych gospodarstw kupują najprostsze zestawy np. sam panel, który pokazuje, w którą stronę jechać: w prawo czy w lewo. Dzięki temu unika się zakładek. Ważne jest to, że można zainstalować taki zestaw nawet w dwudziestoletnim ciągniku, musi mieć jednak wspomaganie. Mimo że koszt zakupu nie jest mały, zwraca się dość szybko, w zależności od wielkość gospodarstwa. Im mniej hektarów, tym ten okres jest dłuższy. Przy 50 ha zwraca się w ciągu trzy i pół roku, ale już w gospodarstwie 700 ha, tylko kontrola sekcji starego opryskiwacza, zwróciła się po trzech miesiącach.