Giganty i maluszek - dlaczego je ozłocili?
Najmocniejszym ciągnikiem kołowym jest następny złoty medalista Fendt 1050 Vario.
Niemiecki producent, stosując innowacyjne rozwiązania i nowoczesne technologie, wytworzył jednostkę napędową o ogromnej mocy (513 KM) z doskonałą przekładnią i kompaktowymi wymiarami. Jak wyjaśnia Rafał Mikołajczyk (przedstawiciel firmy Korbanek, która prezentowała laureata) najmocniejsze kołowe ciągniki firm konkurencyjnych dysponują mocą nieprzekraczającą 400 KM.
Sześciocylindrowy silnik MAN zapewnia wysoki moment obrotowy (2500Nm dostępny przy obrotach od 1200 do 1500obr/min ) i kulturę pracy przy niskich obrotach silnika od 650 - 1700obr/min. Najnowocześniejszym rozwiązaniem technicznym w pojeździe jest innowacyjna przekładnia bezstopniowa VarioDrive (srebrna medalistka na targach Agritechnika w Hanowerze w roku 2015), która pozwala na wykorzystanie wysokiej mocy silnika w każdej sytuacji, niezależnie od warunków polowych i do wyjątkowo powolnej jazdy.
Rozwiązanie techniczne przekładni łączy ze sobą elementy przekładni mechanicznej z hydrauliczną. Na wyjściu zastosowano dwa silniki hydrauliczne, z których jeden nieprzerwanie napędza oś tylną, a drugi załącza lub rozłącza automatycznie (w zależności od zapotrzebowania na moc uciągu) przednią oś. Fendt 1050 Vario oferuje swoim klientom możliwość dopasowania wydajności hydrauliki do swoich potrzeb. Dostępne wydatki oleju to 165l/min, 220l/min oraz najpotężniejszy 420l/min. zastosowane są w nowej generacji układów sterowniczych wyczuwających obciążenie tzw. LS - Load Sensing.
Dla maszyn towarzyszących dostępne jest aż 100 litrów oleju hydraulicznego niemieszanego z olejem przekładniowym. Ciągnik opcjonalnie może być wyposażony w tylny (udźwig 12920 kg) i przedni (5584 kg ) TUZ oraz tylny WOM z dostępnymi dwiema prędkościami wałka 1000 lub 1000E. Powyższe parametry dla (TUZ i WOM) nie są najważniejsze dla tej klasy ciągnika i dlatego jest to wybór opcjonalny dla klienta. Najważniejszym jest potężna moc uciągu potrzebna głównie do napędu maszyn zaczepianych stosowanych na bardzo dużych obszarach uprawowych.