Dobrze przygotować glebę przed siewem
Przygotowanie gleby przed siewem ma bardzo duży wpływ na późniejszy wzrost i rozwój roślin, a co za tym idzie na osiągnięty plon. Jak dobrze uprawić glebę? Jakich maszyn używać? Przyglądamy się czterem polskim biernym agregatom do uprawy przedsiewnej.
- Agregaty uprawowe przeznaczone są do przygotowania gleby do siewu podczas jednego przejazdu, ale mogą być również stosowane do kruszenia brył, zaskorupienia gleb, niszczenia chwastów czy mieszania nawozów mineralnych z glebą - mówi Marietta Nissen z polskiej firmy Bomet produkującej maszyny rolnicze.
W jej ofercie znaleźć można między innymi agregaty Coma, które przeznaczone są właśnie do uprawy przedsiewnej. Szereg obejmuje cztery modele o szerokości roboczej 3,2, 3,6, 4,2 oraz 4,6 m. Przeznaczone są one do pracy z ciągnikami o mocy od 82 KM do 122 KM. Maszyny wyposażone są w lekkie zęby sprężynowe, zakończone wymienną redliczką. To rozwiązanie jest wykorzystywane praktycznie we wszystkich biernych agregatach uprawowych. Zęby mocowane są w 4 rzędach na ramie kultywatora, a rozstaw między nimi wynosi 10 cm. Z tyłu agregaty mogą być wyposażone w wały strunowe - pływające lub posiadające docisk sprężynowy o średnicy 295 mm.
- Na gleby cięższe, zlewne, gdzie występuje duża liczba brył, zaleca się zastosowanie wału przedniego, który je rozkruszy i rozbije. Występuje on w naszym przypadku w wyposażeniu dodatkowym - tłumaczy Marietta Nissen.
Głębokość pracy agregatów Coma firmy Bomet ustalana jest za pomocą kół podporowych i maksymalnie wynosi 12 cm. - Dla łatwiejszego agregowania z ciągnikiem, wszystkie maszyny są wyposażone w belkę sprzęgową. Posiadają również układ hydrauliczny umożliwiający składanie ramion bocznych na czas transportu - dodaje przedstawicielka. Agregaty Coma to tylko jeden z rodzajów urządzeń do uprawy gleby oferowanej przez Bomet. Firma posiada również serie: Carina - najmniejsze maszyny - od 1,8 do 3,2 m szerokości, Corvus oraz Canis - ciężkie agregaty o szerokościach od 2,5 do 4 m.
Swoje rozwiązania jeśli chodzi o przedsiewną uprawę gleby posiada również Agro-Tom. Kompaktowy agregat uprawowy UPH, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych maszyn w jej ofercie.
- Urządzenie bardzo dobrze sprawdza się w wymagających warunkach, kiedy na polu mamy zwięzłą i zbryloną glebę, która wymaga dokładnej uprawy oraz pozostawienia bardzo równej powierzchni pola - mówi Dawid Porzucek - przedstawiciel firmy. - Najczęściej zaleca się jego stosowanie pod rośliny wymagające dokładnej obróbki gleby, takie jak: burak cukrowy, rzepak, kukurydza, warzywa oraz inne rośliny uprawne - dodaje.
Dobre efekty uprawy, które pozostawia za sobą agregat marki Agro-Tom zawdzięcza on swojej dużej masie oraz szerokiemu wachlarzowi zastosowanych w nim narzędzi. Patrząc od przodu maszyny, w wersji podstawowej wyposażona jest ona w: włókę wyrównującą ze zmienną wysokością pracy i regulowanym kątem natarcia, wał płaskownikowy o średnicy 370 mm, 3 rzędy redlic z gęsiostópkami, drugi wał płaskownikowy o średnicy 370 mm, drugą włókę wyrównującą oraz wał crosskill.
- Wszystkie wały są zamontowane na piastach bezobsługowych, co znacznie skraca i ułatwia przygotowanie maszyny do pracy - podkreśla Porzucek.
Konstrukcja agregatu podczas pracy opiera się na wałach płaskownikowych, a głębokość pracy regulowana jest za pomocą zmiany położenia redlic.
- W wyposażeniu dodatkowym mamy możliwość wymiany m.in wałów oraz redlic. Maszyna może posiadać wał crosskill w wersji tandem - uzupełnia przedstawiciel firmy z siedzibą w Pogorzeli (woj. wielkopolskie).
Maszyna występuje w wersji zawieszanej lub półzawieszanej. Jest dostępna w szerokościach roboczych: 4, 4,5, 5 oraz 6 m. Dodatkowo, w tym roku do oferty ma wejść model o szerokości 8 m.
Agregaty do uprawy przedsiewnej w swojej ofercie posiada firma Unia. Gama Kombi, to maszyny o szerokościach roboczych od 3 do 5,6 m. Składają się one z 3 podzespołów. W przedniej części umieszczony został wał strunowy o średnicy 320 mm. Następnie zamontowano zęby sprężynowe SU (3 rodzaje do wyboru) z płynną regulacją głębokości roboczej. W agregacie o szerokości 3 m są to 4 takie rzędy, a w pozostałych szerokościach 3. Maszyna zakończona jest podwójnym zębatym wałem strunowym o dwóch średnicach roboczych do wyboru - 320 i 280 mm, który posiada regulację siły docisku. Urządzenie, w zależności od szerokości, posiada różne rozwiązania konstrukcyjne. Agregat 3-metrowy wyposażony jest w ramę sztywną, a w większych szerokościach jest ona hydraulicznie składana do transportu. W zależności od wielkości maszyny do współpracy potrzebne są ciągniki o mocy od 60 do 180 KM. W gamie maszyn firmy Unia możemy znaleźć również serię Max o szerokościach roboczych od 3 do 9 m. Wyróżnia się ona tym, że na wyposażeniu posiada system kopiowania terenu każdej sekcji. Dostępny jest także ciężki zaczepiany agregat Viking LH.
Swoje rozwiązanie, jeśli chodzi o uprawę przedsiewną posiada w także firma Metal-Fach. Kultywator sprężynowy U457 dostępny jest w jednej szerokości roboczej - 4 m, ale istnieje również opcja połączenia go z drugim urządzeniem tego typu za pomocą wózka transportowego, dzięki czemu można podwoić szerokość roboczą i podnieść efektywność pracy. Maszyna wyposażona jest w wał rurowy za którym zamontowano włókę listwową dbającą o odpowiednie wyrówanie pola. Przed wałem dodatkowo istnieje opcja zamontowania spulchniaczy śladów ciągnika z szeroką gęsiostópką. Posiadają one zabepieczenie sprężynowe w celu zapobiegania uszkodzeniom. Głównym elementem roboczym urządzenia są trzy rzędy zębów roboczych o wymiarach 32x12 mm. Głębokość ich pracy można szybko regulować, bez użycia jakichkolwiek narzędzi, za pomocą przetyczek mocowanych w otworach słupic. Maszyna zakończona jest dwoma wałami: rurowym oraz wałem crosskill o średnicy 500 mm. Mają one zapewniać odpowiednie zagęszczenie gleby. Urządzenie jest wyposażone także w ekrany skrajne, które zapobiegają rozrzucaniu na boki gleby uprawianej przez zęby robocze i wały rurowe. Optymalna głębokość pracy urządzenia wynosi 11 cm.