Dla kogo kocioł na słomę?
Ważną zaletą kotłów na słomę, pomijając kwestię finansową, jest to, że dzięki nim dbamy o środowisko.
- Słoma to przecież w 100% odnawialne paliwo. Spalając słomę w odpowiednio do tego przystosowanych piecach, bilans spalinowy jest zerowy. Jak spalamy słomę, to - oczywiście - pojawia się dym, ale tylko niewielka jego ilość. To wynik spalania dwutlenku węgla. Ten dwutlenek węgla wydalany jest wówczas w takiej samej ilości, w jakiej roślina pobrała go w czasie wzrostu. Właśnie dlatego piece na słomę są urządzeniami w pełni ekologicznymi - tłumaczy Krzysztof Damczyk.
Wspomina przy tym, że 5 września w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stało. W związku z tym od 1 października firmy nie mogą produkować pieców na węgiel szkodzących środowisku. Mniej ekologiczne kotły będzie można jednak jeszcze sprzedawać i montować do końca czerwca przyszłego roku. Natomiast od 1 lipca 2018 r. w Polsce w sprzedaży powinny być już kotły o najlepszych parametrach emisyjnych - czyli klasy 5. Wrarto wieć przyjrzeć się ofercie producentów kotłów 5 klasy na ekogroszek lub kotłów na pellet.
Rozporządzenie dotyczy kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, a więc takich, jakie stosowane są w kotłowniach domowych oraz małych i średnich zakładach. Nowe piece, będące ręcznie zasilane paliwem, nie mogą emitować więcej niż 60 mg pyłu na metr sześcienny, a automatyczne - 40 mg pyłu na metr sześcienny. Rozporządzenia nie stosuje się natomiast m.in. do kotłów na biomasę niedrzewną, w tym - słomę, miskant, trzcinę, pestki i ziarna, pestki oliwek, wytłoczyny oliwek i łupiny orzechów.
- Nowe prawo wyklucza wreszcie kotły na słomę z jakichkolwiek normalizacji emisyjnych. Ze względy na wspomniany już bilans zerowy. W związku z tym mogą podlegać dofinansowaniu w takim samym stopniu, jak kotły klasy 5 - zaznacza specjalista .
Inną ważną sprawą w tym temacie jest również to, że słoma to paliwo, które nigdy nam się nie powinno skończyć. - Posiadanie słomy to jakby posiadanie kopali na swoim polu - przekonuje nasz rozmówca.