Agregaty uprawowe. Przygotuj roślinom dobre warunki
- 1/6
- następne zdjęcie
Wybierając agregat uprawowy powinniśmy uwzględniać posiadany ciągnik, ziemię i uprawiane rośliny. Jakie funkcje spełniają poszczególne części maszyn?
Agregaty są w uprawie ziemi niezbędne. Najczęściej wykorzystuje się je do przedsiewnego przygotowania gleby po orce lub innej wstępnej obróbce roli. Odpowiednie dobranie i ustawienie maszyny pozwala na przygotowanie areału do siewu podczas jednego przejazdu. Aby jednak dobrze dopasować agregat do swojego gospodarstwa, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników.
Pierwszym i dość oczywistym elementem jest wielkość maszyny. Rolnik wybierając agregat do swojego gospodarstwa musi wiedzieć, jaka jego szerokość pozwoli mu uporać się z pracą na wszystkich posiadanych glebach w odpowiednim czasie, bez zbyt dużej ilości przejazdów, ale też bez problemów ze zmieszczeniem się w ewentualnych przewężeniach. Najistotniejsze wydaje się być jednak dopasowanie maszyny do posiadanego ciągnika rolniczego. Agregaty uprawowe w zależności od rodzaju (bierne - aktywne) na metr szerokości potrzebują od 15 do nawet 40 KW mocy ciągnika. Mając na uwadze wybór maszyny, trzeba przyjrzeć się także rodzajom i jakości posiadanej gleby oraz uprawianych na niej roślinom. Innej uprawy potrzebuje gleba ciężka, a innej gleba piaszczysta. Tak samo innego rodzaju elementów roboczych agregatu wymaga odpowiednie doprawienie gleby pod różne rośliny. Głębszej uprawy wymaga uprawa pod kukurydzę, a płytszej choćby pod rzepak. Nie należy jednak wybierać większych agregatów do ciągników o zbyt małej mocy i przez to decydować się na spłycenie uprawy, ponieważ odpowiednie uregulowanie stosunków wodno-powietrznych w glebie jest procesem, który wymaga pracy maszyn na stosunkowo dużej głębokości. Zbyt płytkie przejazdy wpływają negatywnie na rozwój systemów korzeniowych roślin, co jest później konsekwencją mniejszego pobierania wody i w efekcie powoduje mniejsze plony. Na gleby najcięższe wybierane są agregaty aktywne, jednak w zdecydowanej większości przez rolników wykorzystywane są agregaty bierne, które mogą być używane do gleb o różnej klasie, strukturze: od tych stosunkowo ciężkich, aż do bardzo piaszczystych. W związku z tym przyjrzeliśmy się kilku biernym agregatom uprawowym prezentowanym przez znane firmy. Gwarantują one dobrą uprawę gleby. Warto zwrócić uwagę na to, co jest kluczem do ich sukcesu oraz jak i w jakiej kolejności zamocowane są kolejne sekcje robocze tych maszyn.
ZOBACZ TAKŻE: Wały uprawowe - szeroka gama zastosowań
- 1/6
- następne zdjęcie