Targi Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach. Rekordowa liczba zwiedzających
Tegoroczna edycja w Targach Kielce przyniosła rekordowe efekty.
Ponad 300 wystawców i 12 tys. ziwedzających
Wydarzenie odwiedziło aż 12.368 osób, o około półtora tysiąca więcej niż w 2022 roku. Ofertę zaprezentowało 311 wystawców, w tym 50 zagranicznych firm z 15 krajów, m.in. z Holandii, Niemiec, Włoch, Belgii, Francji, Ukrainy, Danii, Kazachstanu, Szwajcarii, Meksyku, Austrii i Luksemburga. Targi te są największym w tej branży spotkaniem w Europie Środkowo – Wschodniej.
- Targi Sadownictwa i Warzywnictwa przeniosły się do lepszej lokalizacji. Już od pierwszych minut byłem zaskoczony liczbą odwiedzających, która zdecydowanie przewyższyła nasze oczekiwania – mówił Jacek Kłudka, prezes Oficyny Wydawniczej Oikos z Warszawy, która od 13 lat organizuje targi TSW.
Wcześniej, przez osiem lat wystawa odbywała się w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, a poprzednio w EXPO XXI w Warszawie.
- Wystawcy jeszcze w czasie wydarzenia rezerwowali stoiska na przyszły rok, liczni zamawiali większe powierzchnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej współpracy z Targami Kielce – zaznaczał prezes Jacek Kłudka.
Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń zaznaczał, że ośrodek związany jest z polskim rolnictwem od lat - tu odbywają się największe w tej części Europy Targi Techniki Rolniczej Agrotech.
- Zmiana lokalizacji targów TSW spowodowała wzrost zainteresowania wystawców z południa Polski. Kielce są znakomicie położone. Stąd jest prawie wszędzie blisko, a Kielce są właściwie w samym centrum sadownictwa i warzywnictwa w Polsce – mówił Prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.
Wystawcy podkreślali zalety zmiany lokalizacji Targów
Do Targów Kielce producenci warzyw i owoców zjechali z różnych stron Polski. Wielu z nich podkreślało, że zmiana lokalizacji i organizacja wydarzenia w Targach Kielce ma wiele zalet.
- Mamy duże, przestronne stoisko, warunki są komfortowe. Zwiedzający dopisali, prowadziliśmy negocjacje, wiele dobrych rozmów. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani udziałem w wydarzeniu – mówił Łukasz Szlufik, dealer marki Massey Ferguson.
- Cieszę się, że Targi Sadownictwa i Warzywnictwa właśnie tutaj się odbywają. Kielecki ośrodek targowy zawsze jest otwarty na wystawców i przyjazny organizatorom wydarzeń. Ilekroć tu jestem, za każdym razem spotkania z rolnikami są owocne, pełne merytoryki - podkreślał Dariusz Musiała z Timac Agro Polska.
Bartosz Pszczółkowski, prezes przedsiębiorstwa Elrol w powiecie grójeckim, podkreślał, że przenosząc wydarzenie do Kielc, targi „zbliżyły” się do rolników z Południa, którym do tej pory było za daleko do Nadarzyna.
- Tu mamy sadowników z sandomierszczyzny, z zagłębia grójeckiego, z okolic Łącka. Przyjechali także gospodarze z Zachodniopomorskiego, Lubelszczyzny, Małopolski. Te dwa dni były dla nas bardzo intensywne, przeprowadziliśmy wiele rokujących rozmów. Zmiana lokalizacji to była bardzo dobra decyzja – podkreślał.
Tłum klientów podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa
Z efektów negocjacji z firmami zadowoleni byli także rolnicy.
- Udało mi się uzyskać bardzo dobrą cenę na pielnik. Prowadzę gospodarstwo warzywnicze, moi klienci oczekują produktów naturalnych, bez chemii, do tej pory chwasty usuwaliśmy ręcznie, teraz ułatwimy sobie pracę – mówiła Aleksandra Gadowska ze Świętokrzyskiego.
Zainteresowaniem cieszyły się nie tylko maszyny uprawowe, ale i ciągniki, kombajny, systemy nawadniania, urządzenia do przechowalni i chłodni, opryskiwacze i akcesoria do pielęgnacji. Nieustannie rolnicy gościli na stoiskach firm oferujących nawozy, środki ochrony roślin, kwasy humusowe, a także sadzonki i nasiona. Z nieoficjalnych relacji obu stron, wiadomo, że wiele rozmów przełoży się na kontrakty lub zakupy.
Konferencje dla sadowników i warzywników z solidnym zastrzykiem wiedzy
Gospodarze zaznaczali, że czują się zagubieni w obliczu zawirowań na rynku sadowniczym i warzywniczym związanych z wojną na Wschodzie, a także zmianami, które nadchodzą wraz z Europejskim Zielonym Ładem oraz Krajowym Planem Strategicznym. Zdecydowali się więc na udział w konferencjach, których w czasie dwóch dni Targów Sadownictwa i Warzywnictwa było aż pięć. Każda – sadownicza, warzywnicza, jagodowa, truskawkowa oraz „Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone”, była oblegana.
Przygotowania do XIV edycji targów TSW
Ogromne zainteresowanie Targami Sadownictwa i Warzywnictwa sprawia, że organizator – Oficyna Wydawnicza Oikos już rozpoczyna pracę nad kolejną edycją. Wystawcy chcą rezerwować stoiska. W najbliższych tygodniach poznamy termin TSW 2024.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Jak wykorzystać potencjał ras rodzimych? Zapraszamy na warsztaty dla rolników - kliknij tutaj
- Tagi:
- Targi Kielce