Tablice rejestracyjne mogą zostać, ale nie zawsze
Od dawna noszono się z zamiarem zmiany przepisów mówiących o obowiązkowej wymianie tablic rejestracyjnych samochodu, który zmienił właściciela. Wiązało się to nie tylko z poniesieniem kosztów przez nowego użytkownika pojazdu, ale i z problemem utylizacji „blach”, które straciły ważność. Od 31 stycznia 2022 weszła w życie deregulacja, dzięki której - pod pewnymi warunkami - możemy zachować stare tablice.
Ponad tydzień temu, a konkretniej 31 stycznia, nastąpiła zmiana przepisów dotyczących wymiany tablic rejestracyjnych przy zakupie używanego pojazdy. To od tego momentu kierowca otrzyma możliwość pozostawienia starych tablic rejestracyjnych nawet w sytuacji, w której nie zgadzają się oznaczenia lokalizacyjne. Innymi słowy, auto zakupione przez mieszkańca powiatu gostyńskiego od sprzedawcy w Poznaniu czy mieszkańca powiatu poznańskiego może legalnie zachować tablice oznaczone PO czy PZ, a sam właściciel nie musi ich zmieniać na PGS. Oczywiście, dotyczy to jedynie aut zakupionych w Polsce.
Wizyta nadal konieczna
To jednak nie oznacza braku obowiązku wizyty w Wydziale Komunikacji. Urzędnik musi bowiem wprowadzić do bazy dane nowego właściciela i zamówić nowy dowód rejestracyjny pojazdu oraz wydać tymczasowy dokument. Nie zawsze jednak zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego jest możliwe. Każdy indywidualny przypadek musi spełnić jeszcze dwa wymogi. Po pierwsze: tablica nie może być zniszczona czy nieczytelna. Po drugie, konieczna jest legalizacja dotychczasowych tablic rejestracyjnych (a więc zmiana nalepki legalizacyjnej/homologacyjnej). Nie będzie trzeba jednak ponosić opłaty za nalepkę kontrolną, co pozwoli nieco oszczędzić na zakupie. Przy nabyciu samochodu osobowego, do którego najczęściej wydawane są zwykłe tablice kosztujące 80 zł, łącznie z opłatami w kieszeni kierowcy pozostanie 99,50 zł. Bez wątpienia jest to więc zmiana z korzyścią dla zmotoryzowanych.
Prawo czy obowiązek?
Czy zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych jest obowiązkowe? Nie. Poprzednie oznaczenia mogą być zniszczone lub po prostu kierowca może chcieć posiadać własne, albo związane literowo z rodzimym powiatem lub też indywidualne, za dodatkową opłatą. Każdorazowo zachowanie czy zmiana numeru rejestracyjnego, a co za tym idzie - tablic, następuje wyłącznie na wniosek nowego właściciela.
ZOBACZ TAKŻE: TOP 10 nowych ciągników rolniczych 2021 roku [GALERIA]
- Tagi: