Szkody łowieckie należy zgłaszać sołtysom
W szacowaniu szkód łowieckich od 1 kwietnia biorą udział trzy osoby: urzędnik gminy bądź sołtys, myśliwy oraz sam poszkodowany. Jakie jeszcze zmiany pojawiają się w nowym Prawie Łowieckim?
W Ustawie o prawie łowieckim wprowadzono istotne nowości. Niektóre z nich dotyczą systemu szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych.
Jak podaje Ministerstwo Środowiska, od 1 kwietnia 2018 r. wnioski o szacowanie szkód w uprawach i płodach rolnych należy składać do organów wykonawczych gmin właściwych ze względu na miejsce wystąpienia szkody, a szacowania szkód dokonuje zespół złożony z przedstawicieli organu wykonawczego gminy lub jednostki pomocniczej gminy, dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego oraz poszkodowanego właściciela lub posiadacza upraw.
Czytaj także: Prawo łowieckie. Teraz bardziej po stronie rolników?
Oznacza to, że w sytuacji, gdy rolnik zauważy na swoim polu straty wyrządzone przez np. dziki bądź sarny, powinien ten fakt zgłosić do sołtysa. A w procesie oględzin i określania wielkości szkód powinni wziąć udział: sołtys lub pracownik gminy, łowczy oraz poszkodowany rolnik. Warto pamiętać o tym, że nawet jeśli zabraknie kogoś z tego z 3-osobowego zespołu (np. nie pojawi się w wyznaczonym terminie na spotkaniu), ustalenia pozostałej dwójki będą wiążące.
Krajowa Rada Izb Rolniczych zaznacza, że "do czasu opracowania i wydania nowych przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy - Prawo łowieckie, należy podczas szacowania szkód posiłkować się rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz. U. Nr 45, poz. 272), które określa metodykę wyliczenia należnego odszkodowania i wprowadza wzory protokołów szacowania szkód".
Szkolenia z zakresu szacowania szkód dla urzędników, sołtysów, myśliwych i izb rolniczych poprowadzą nadleśnictwa.
- Aktualnie Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych opracowuje ramowy program szkolenia, który zostanie wdrożony zarządzeniem Dyrektora Generalnego LP - zaznacza Ministerstwo Środowiska.