Szkodniki w magazynach zbóż to realne straty
Wołek zbożowy, trojszyk ulec, mól ziarniak, mklik mączny - właśnie te szkodniki najczęściej pojawiają się w magazynach zbóż. Już teraz warto pomyśleć o tym, jak się przed nimi zabezpieczyć.
Jeśli długotrwale magazynujemy zboże, musimy wiedzieć o tym, że do naszych płodów rolnych przedostać się mogą owady, które wyrządzą w nich wiele szkód. - Szkodniki magazynowe żywią się ziarnem, uszkadzają zboża poprzez pozostałości wylinek, kał, a także martwe osobniki. Wszystkie te czynniki sprzyjają późniejszemu zawilgoceniu i zagrzewaniu się ziaren, a w konsekwencji pleśnieniu, co sprowadza się do strat, zarówno ilościowych, jak i jakościowych - tłumaczy Katarzyna Kwaśniewska-Zasempa, przedstawiciel handlowy Agro-Trade na województwo pomorskie.
Rozwojowi szkodników w magazynach sprzyja wysoka wilgotność, temperatura przekraczająca 5°C, zaciemnienie i duża ilość zakamarków.
- Jednak jednym z najważniejszych czynników jest łatwa dostępność pokarmu - dodaje Katarzyna Kwaśniewska-Zasempa.
O zabezpieczeniu się przed szkodnikami warto pomyśleć jeszcze przed wypełnieniem magazynów zbożem. - Przed zastosowaniem zabiegów zwalczających szkodniki należy dokładnie umyć i zdezynfekować pusty obiekt - zaleca Katarzyna Kwaśniewska-Zasempa z Agro-Trade. Skuteczność zwalczania szkodników magazynowych zależy od przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim magazynowane zboże należy utrzymywać w stanie suchym i odpowiednio przewietrzać.
Czytaj także: Jak zadbać o magazyny zbożowe przed zimą?
- Wietrzenie najlepiej wykonywać w dni pogodne i suche, wywołując przeciągi. W chłodne dni trzeba wietrzyć krótko, aby temperatura w magazynie pozostała wyższa niż na zewnątrz. Jeżeli na zewnątrz jest cieplej niż w magazynie, należy wietrzyć przy niskiej wilgotności powietrza - podają eksperci z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie i dodają, że optymalna wilgotność przechowywanego ziarna powinna wynosić poniżej 12%, maksymalna 13,5%. - Czasami trudno utrzymać te parametry, należy więc często sprawdzać przechowywane zbiory oraz produkty pochodzące z przemiału, czy nie znajdują się w nich szkodniki. Ważne jest wykrycie nawet pojedynczych osobników, w celu przeprowadzenia dezynsekcji i zatrzymania ich rozmnażania się - radzi K-PODR.
Najbardziej powszechną metodą walki ze szkodnikami magazynowymi jest metoda chemiczna. Do wyboru jest zaprawianie ziarna, fumigacja, zamgławianie, odymianie, opryskiwanie i opylanie.
- Zabiegi chemiczne możemy wykonać sami lub zlecić firmie specjalistycznej. Należą do nich głównie opryskiwanie i zamgławianie. Zamgławianie pozwala na równomierne rozprowadzenie drobinek preparatu w pomieszczeniu oraz zapewnia dłuższy czas działania insektycydu - tłumaczy Katarzyna Kwaśniewska-Zasempa.