Ziemar - produkują drób i materiał siewny [ZDJĘCIA]
- 1/3
- następne zdjęcie
Gospodarstwo położone w woj. warmińsko-mazurskim od lat zajmuje się produkcją nasienną roślin zbożowych oraz produkcją drobiu. Dlaczego wybrali markę Claas?
Firma ZIEMAR w woj. warmińsko-mazurskim została utworzona w 1994 roku. Obecnie pod jej opieką jest łączna powierzchnia 1033,85 ha, z czego 511,58 ha to własność gospodarstwa. Co roku jest tutaj uprawianych ok. 250-300 ha rzepaku, 200 ha pszenicy oraz 150 ha pszenżyta. Produkcja wynosi około 1600 ton materiału siewnego rocznie. A wszystko mogło potoczyć się zupełnie inaczej, ponieważ dzisiejszy Prezes PPUH ZIEMAR Zbigniew Ziejewski, był o krok od utraty pracy. Wszystko przez zamówienie składu pociągu towarowego wapna, aby podnieść pH bardzo słabej gleby. Na szczęście cała operacja zakończyła się sukcesem i plon wzrósł z 2,8 tony do 4,0 ton z 1 ha. Zaraz po przejęciu gospodarstwa w połowie lat 90-tych i założeniu spółki, zaczęto meliorować pola. Melioracje te pozwoliły na szybsze ich osuszanie i wejście w optymalne terminy siewu zbóż jarych, buraków i kukurydzy. Dziś ZIEMAR to prężnie działająca firma, która korzysta z jednomarkowego parku maszynowego.
ZOBACZ TAKŻE: DataConnect - pierwsze takie rozwiązanie dla rolnictwa. O co dokładnie chodzi?
Aby zarządzać skutecznie taką powierzchnią, właściciel gospodarstwa postawił na maszyny marki CLAAS. Zanim podjął decyzję o ich zakupie, oglądał produkty innych producentów, a do jego wyboru przekonały go wysoka jakość oraz opinie innych użytkowników. Obecnie do zbiorów wykorzystywane są trzy kombajny niemieckiego producenta: Lexion 540, 640 oraz 660. Serie te charakteryzują się wysoką wydajnością i zapewniają bardzo wysoką jakość ziarna. Nie bez znaczenia dla gospodarstwa jest także przestronna i cicha kabina kombajnów, dzięki której cały dzień pracy spędzić można w komfortowych warunkach, a także fachowa obsługa serwisowa budująca zaufanie do dealera KALCHEM.
- Podoba mi się, że kombajny CLAAS można precyzyjnie, szybko wyregulować i dzięki temu uzyskujemy bardzo wysoką jakość ziarna. W przypadku naszego gospodarstwa, gdzie produkujemy głównie materiał siewny, kruszone ziarno oznaczałoby bankructwo - mówi Zbigniew Ziejewski, Prezes firmy ZIEMAR.
W związku z potrzebą ogrzewania kurników przez kotły opalane słomą, gospodarstwo korzysta również z dwóch zmienno-komorowych pras CLAAS Variant: 480 RC oraz 380 RF. Ten pierwszy model charakteryzuje się bardzo wysoką przepustowością. Pobieranie materiału, oplot i konserwacja zostały ulepszone w taki sposób, że prasy mogą pracować jeszcze wydajniej podczas żniw.
Do tego na terenie gospodarstwa pracują również dwa ciągniki: Axion 820 Cis oraz Ares 836 RZ. Charakterystyczne ukształtowanie terenu (pofałdowane pola, gliniaste górki) wymagają traktorów o dużej mocy i optymalnym zbalansowaniu zapewniającym stabilność ciągnika. Właściciel zwraca też dużą uwagę na ekonomikę pracy dzięki niskiemu zużyciu paliwa posiadanych ciągników CLAAS.
Zaufanie do dealera - klucz do sukcesu
Dla każdego gospodarstwa, fachowe doradztwo oraz profesjonalny kontakt z przedstawicielem producenta, a także bliskość serwisu - to duże atuty, które procentują w przyszłości. W przypadku najlepszych producentów, rolnicy mogą liczyć na pomoc w doborze optymalnych ustawień oraz najlepszych rozwiązań.
- Zakup maszyn jednej sprawdzonej marki pozwala nam na skorzystanie z atrakcyjniejszych warunków, dzięki temu dealer wypracowuje u mnie zaufanie podczas długoletniej współpracy - potwierdza Ziejewski.
- Od lat współpracujemy z firmą KALCHEM (pobliski dealer CLAAS), która dostarcza nam sprawdzony sprzęt i służy szybką pomocą w przypadku problemów z eksploatowaniem maszyny. Wiele spraw załatwiamy nawet na przysłowiowy telefon, co pozwala nam wykonać zaplanowaną pracę bez stresu - mówi Zbigniew Ziejewski.
- Natychmiastowa pomoc rolnikowi w potrzebie to nasz obowiązek, który staramy się jak najlepiej realizować. Zdajemy sobie sprawę, że każdy przestój w pracy maszyny to pośrednio zmniejszenie dochodów gospodarstwa. Dlatego w momencie wystąpienia potrzeby wsparcia Klienta staramy się jak najsprawniej znaleźć rozwiązanie przygotować maszynę do wydajnej pracy. W ten sposób budujemy zaufanie klienta do nas - mówi Waldemar Kalisz, właściciel firmy KALCHEM.
Tegoroczne zbiory zdaniem właściciela są zadowalające.
- Mimo, że siejemy kukurydzę na słabszych kawałkach używając deszczowni do jej nawadniania, zebraliśmy po pierwszym omłocie kukurydzy 12 ton z 1 ha (kukurydzy mokrej). W związku z tym, że mieliśmy bardzo suchy sezon, plon w przypadku zbóż wynoszący ok. 6,5-7 t. należy uznać za więcej niż zadowalający. Gorzej było w przypadku rzepaku, mówimy tutaj o ok. 3,3 t z ha - analizuje Ziejewski.
Opinia właściciela firmy ZIEMAR pokazuje, że o kontynuowaniu długoletniej współpracy z dealerem decyduje zaufanie, które jest budowane dzięki wysokie jakości obsługi i wsparciu serwisowemu.
ZOBACZ TAKŻE: Agritechnica. Najnowsze "cuda" światowej techniki rolniczej [ZDJĘCIA]
- 1/3
- następne zdjęcie