Sabina Krupińska i jej ogród składający się z kilku pięter
Spacerując po ogrodzie, pani Sabina opowiada o żurawkach
Pokazuje miejsca, w których rosną kaktusy i delosperma oraz piękne maki, z których zostawiła tylko jeden nasiennik. - W tym roku po raz pierwszy zmarzły mi opuncje, które nie bały się mrozów. Ale w tym roku były takie mrozy, że nie poradziły sobie. Opuncje nie lubiły śniegu i wilgoci. Zabezpieczałam je przed mrozami. Miały bardzo ładne owoce, które można było pojeść. Również takich mrozów nie wytrzymała macierzanka i też zmarzła - opowiada pani Sabina. Polubiła hosty, których w ogrodzie spotkamy bardzo dużo. - Bardzo efektownie prezentuje się kremowo-biała hosta Blue Feather. Jest to oryginalna, unikatowa roślina – informuje. Hosty inaczej funkie to grupa roślin o bardzo dużej różnorodności i kolorystyce liści. Spotykamy funkie o liściach dużych, małych, matowych lub błyszczących. Ich barwa może być zielona, ciemnozielona, seledynowa, żółta, w odcieniach niebieskiego czy nawet białego. Do tego liście mogą mieć białe lub żółte smugi, a nawet paski. Niektóre gatunki i odmiany funkii pięknie kwitną, tworząc lejkowate białe lub lawendowe kwiaty, które są zebrane w grona. W ogrodzie rośnie także kilka gatunków traw. Ciekawie wygląda odmiana trawy ozdobnej Red Baron o czerwono zabarwionych liściach. Rosną również miskanty – dodaje Sabina Krupińska. Wspomniana przez panią Sabinę trawa Red Baron jako jedyna posiada oryginalne i bardzo nietypowe zabarwienie liści. Niedaleko rośnie cimicifuga – pluskwica, która kwitnie na biało. Idąc dalej, zwracam uwagę na rosnące w grupie okazałe, groniaste kwiatostany w kolorach pomarańczowo żółtych. Te niezwykle oryginalnie rośliny to pustynniki zwane liliami stepowymi lub igłami Kleopatry.
- Pustynniki to efektowne byliny, które rosną od kilkudziesięciu do nawet 2 metrów wysokości. Mają bardzo długi, groniasty kwiatostan, który dekoracyjnie wygląda w wazonie – informuje. Oprowadzając mnie po kolejnych piętrach ogrodu, pani Sabina zwraca uwagę na żółto kwitnącą roślinę - To jest wiesiołek missouryjski, który ma żółte kwiaty i ciekawie wygląda na skalnej rabacie. Mam również wiesiołka wysokiego, który ma zupełnie inne kwiatostany. Co ciekawe, kwiaty kwitną bardzo długo – stwierdza pani Sabina.
Wiesiołek missouryjski zwany również ozdobnym jest ciekawą byliną do sadzenia na rabatach i w ogrodach skalnych. Tutaj w ogrodzie w Kościelnej Wsi zadomowił się, tworząc charakterystyczne żółte plamy z okazałych kwiatów. Lubi stanowiska słoneczne o lekkiej, przepuszczalnej i niezbyt mokrej glebie. Co ciekawe te cytrynowo-żółtego koloru kwiaty zakwitają po południu i więdną następnego dnia. Duża ilość kwiatów powoduje, że każdego dnia zakwitają kolejne i trudno ten szczegół zauważyć.