Borowiakowie i ich pomidory z Pacanowic [ZDJĘCIA]
- Są przeprowadzane specjalne szkolenia dla pracowników, aby czuli się komfortowo i wiedzieli, co jest dobre, a co złe. W systemie GRASP bardzo ważna jest psychika i komfort pracy każdego człowieka – dodaje pan Łukasz.
Bardzo pomocnym urządzeniem do zwożenia pomidorów w gospodarstwie są robokary. Zamontowane są wagi talerzowe, na których ważony jest towar . To wszystko bardzo usprawnia pracę ludzi. Nie trzeba już dźwigać ani nosić ciężkich skrzynek. Właściciele cenią sobie współpracę z różnymi firmami z zakresu nowości odmianowych i technologicznych. Innowacyjnym działaniem w gospodarstwie jest prowadzony monitoring porównawczy z danego gospodarstwa. Karty technologiczne dotyczące wszystkich faz rozwojowych na bieżąco uzupełnia pan Łukasz. Wykonuje opisy, co w danym tygodniu wydarzyło się; jaki był przyrost pomidorów, jaka waga, co się wydarzyło nw danej szklarni, jak rosną korzenie i jak kształtuje się cała produkcja.
- Z komputera klimatycznego spisujemy klimat szklarni, nawodnienie, cały fitomonitoring. Możemy się dowiedzieć, jak by wyglądała produkcja, gdybyśmy opalali węglem, miałem czy mazutem. Tydzień po tygodniu wszystko widać. Jest to bardzo przydatne, ponieważ na podstawie prowadzonego monitoringu jesteśmy w stanie wszystko sprawdzić i wiemy, co trzeba zmienić. Na zakończenie sezonu wszystko razem spinamy, oglądamy i porównujemy na wykresach – informuje pan Łukasz.
W minionym sezonie w nowoczesnych szklarniach uprawiano pomidory gałązkowe odmiany Melris, pomidory malinowe Tomimaru Muchoo i pomidory papryczkowe o nazwie Bambello. Pomidory odmiany Melris są niezwykle smaczne i aromatyczne. Zawierają mnóstwo witamin oraz mikro i makroelementów. Uprawiane są tylko tradycyjnymi metodami, bez stosowania nawozów sztucznych i szkodliwej chemii. Polecane są szczególnie dla dzieci i osób dbających o zdrowie.
- Odmiana Tomimaru Muchoo należy do jednej z najpopularniejszych wśród pomidorów malinowych uprawianych w szklarniach. Owoce tego typu cieszą się coraz większym uznaniem klientów. Okazało się, że mimo wyższych cen takich owoców jest na nie zapotrzebowanie, co świadczy o tym, że klienci coraz częściej szukają smacznych pomidorów – opowiada pan Łukasz.
Pierwszy raz w gospodarstwie posadzono odmianę o nazwie Bambello. Jest to nowa pomarańczowa odmiana w typie Angelle. Roślina ma długie grona, stopniowe rozkwitanie kolejnych kwiatków w gronie oraz stabilny wigor również podczas lata.
- Owoce odmiany Bambello mają wyjątkowy smak i aromat oraz strukturę wewnętrzną. Małe koktajlowe pomidorki cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Są bardzo poręczne, bo małe i smaczne, a ludzie szukają czegoś innego – twierdzi właściciel.
Państwo Magdalena i Łukasz chcieliby wdrożyć w gospodarstwie doświetlanie lampami LED i wykorzystanie źródeł fotowoltaicznych. Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. W planach jest wykorzystanie energii pozwalającej wyłączyć kotły i podgrzewanie wodę w buforze, aby wykorzystać ciepło i prąd do doświetlania roślin. Borowiakowie chcieliby prowadzić również swoje laboratorium. Nie wiedzą, czy to się uda, ale cały czas trzymają rękę na pulsie. Plany są, więc warto o nich myśleć! Rok 2018 był dla nich rokiem wielu realizacji. Rozpoczęli kilka ważnych inwestycji w gospodarstwie. Zostali również finalistami XII edycji krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik” w kategorii warzywnictwo pod osłonami.