Ogród, czyli idealne miejsce do wypoczynku [ZDJĘCIA]
- Nasz sklep istnieje na rynku od 15 lat. Przez te lata rolnictwo bardzo zmieniło się. Obecnie jest tak potężna ilość maszyn na naszym rynku, że cały czas musimy doszkalać się. Dla nas jest to ogrom wiedzy, którą musimy zgłębiać. W początkowych latach prowadzenia sklepu, robiąc inwenturę mieliśmy 1600 pozycji, a obecnie mamy 14 000 sztuk. Na szczęście w dobie internetu nie muszę już jeździć po różne części, tak jak kiedyś. Zamawiam i towar za chwilę dociera do sklepu. Logistycznie jest to wszystko bardzo dobrze rozwiązane - opowiada pan Mirek.
W ich sklepie zakupy robią klienci z bliższych, dalszych i bardzo dalekich stron. Sklep, który czynny jest prawie 24 godziny na dobę, stał się ich drugim domem. Zawsze marzyli, aby po wyczerpującej pracy usiąść i odpocząć. I tak zrodził się pomysł na wybudowanie w przestronnym ogrodzie altany i stworzenie przytulnego kącika wypoczynkowego, w którym będą mogli zrelaksować się i odprężyć.
Altany od zawsze były obecne w ogrodach. Jednak na przestrzeni lat bardzo zmieniły swój wygląd i obecnie są coraz bardziej zadziwiające. Mogą pełnić funkcję użytkową dzięki temu, że dają schronienie i cień w upalne dni oraz funkcję dekoracyjną przestrzeni wokół domu.
- Naszą altanę wybudowaliśmy w 2015 roku. Tyle czasu tak samotnie stała i stwierdziłam, że coś musi się obok niej znaleźć. Mamy znajomą, która projektuje ogrody i tak wspólnie zaczęłyśmy obmyślać plan, co można byłoby tutaj zrobić i posadzić. Od początku założyłam, że posadzone zostaną tylko takie rośliny, które nie wymagają dużo pracy i pielęgnacji – opowiada pani Lucyna.
Pomysł na zagospodarowanie terenu wokół altany zrodził się na początku maja tego roku i bardzo szybko przystąpiono do jego realizacji.
- Nasz plan realizowałyśmy same i przyznam, że dużo pracy nas to kosztowało, jak np. zerwanie darni starej trawy i wykonanie wszystkich zaplanowanych działań – mówi pani Kot.
Teren wokół altany wytyczono i całkowity zarys nadano mu, układając kostkę granitową. Wokół altany ułożono chodniczek z popielato- szarej kostki. Wytyczono płaszczyzny w formie okręgów, które wysypano zrębkami kory oraz kamieniem dekoracyjnym o różnych kolorach i wielkościach. Posadzono reprezentacyjne drzewa, wokół których ulokowano przebarwiającego się na żółto żywotnika zachodniego. Po obu stronach altany rosną dekoracyjnie uformowane spirale z tui szmaragd. Poustawiano donice z kwitnącymi roślinami letnimi oraz korytka z bylinami. Obok jednej ze ścian altany swoje miejsce „znalazły” róże kwitnące na biało i karłowe oraz szczepione sosny, a z drugiej strony - rododendrony i goździki ogrodowe. Zamontowano dekoracyjne lampy, które w ciągu dnia wyglądają bardzo gustownie, a wieczorem podkreślają charakter miejsca grą świateł. Wejście do altany zdobią rosnące w wysokich donicach kordyliny australijskie podobne do dracen.
- Niedawno posadziłyśmy te trzy trawy, które wyglądają bardzo ładnie i przyciągają „oko – dodaje pani Lucynka.
Trawy ozdobne stanowią bardzo ciekawą i zróżnicowaną grupę roślin, którą coraz częściej spotykamy w ogrodach. Tutaj posadzono rozplenicę japońską należąca do rodziny wiechlinowatych. Ta ozdobna trawa najczęściej osiąga 60-80 cm wysokości. Bardzo efektownie wyglądają jej kłosowate, puszyste kwiatostany, które pojawiają się w lipcu i dekorują roślinę aż do września.
Pan Mirek dodaje: – Wiele lat temu ten ogród miał około 60 metrów i ciągnął się daleko w głąb tego pola. Stopniowo skracaliśmy go i ciągle coś zmienialiśmy. Obecnie ma 42 metry. Zostały już usunięte różne stare drzewa owocowe i liściaste. Tutaj było drzewo na drzewie, rosły maliny i bzy. Był staw, na którym jeździliśmy na łyżwach. Przez te wszystkie lata właściciele zakładali różne nasadzenia, które istnieją dalej albo już ich nie ma. Zmienili opłotowanie. 20-letni orzech podarowany przez znajomych z Pleszewa tak się rozrósł, że ładnie zacienia ustawiony obok parasol ze stołem i krzesłami.