"Kiedyś myślałem, że będzie z tego przyszłość, ale nie ma pieniędzy"
Produkcja roślinna i zwierzęca
Pan Jan gospodarzy na 20 hektarach w gminie Mirzec. Bez dopłat do nich - jak mówi - byłoby bardzo krucho, bo z roku na rok ceny środków ochrony roślin idą w górę - od ostatniego roku nawet o 30 proc. Rolnik uprawia kukurydzę, zboża (jare i ozime), łubin oraz groch. Część areału stanowią łąki (koniczyna), które są źródłem paszy dla zwierząt.
Pan Jan chowa 20 sztuk bydła, trzy konie (sztumskie zimnokrwiste źrebaki na założenie stada podstawowego), poza tym kury, kaczki, gołębie i króliki. Chce rozwinąć mini hodowlę koni z myślą o córce, która planuje studiować weterynarię. M.in. z tego powodu w gospodarstwie pojawiło się bydło szkockie, które jest unikatową rasą w tej okolicy.
Czytaj także: Ceny bydła lecą w dół! [NOTOWANIA]
Uprawa ślazowca dla produkcji czystej energii
Patrząc w przyszłość pan Jan uprawia również ślazowiec, roślinę, która - co podkreśla - ma ogromne zastosowanie nie tylko w rolnictwie, ale przede wszystkim w produkcji czystej energii. Szans dla siebie i innych rolników z regionu Jan Myszka upatrywał w mającej powstać w sąsiedztwie biogazowni. Ale póki co z tych planów niewiele wyszło. - Ślazowiec pensylwański ma dużo białka, nadaje się na pasze dla zwierząt, na kiszonki. To roślina miododajna, z której można uzyskać miód i pelet do ogrzewania mieszkania. Byłby na pewno na to zbyt. Biogazownia to nie tylko energia odnawialna, to praca, zysk i czysta energia - dodaje, ubolewając, że pomysł nie wypalił.
Jak dodaje, wieś dziś a kiedyś - to niebo a ziemia. Praca, uprawa i zbiór plonów zostały zmechanizowane. Ale nie daje już tyle satysfakcji co kiedyś. Pamięta czasy kosy i jak się kłoski zbierało na polu. - Dziś, ile kombajn zbierze, to jest i nikt się nie przejmuje resztą. Bez maszyn nie dałoby się obrobić tyle pola w pojedynkę - mówi rolnik, który ma dwa ciągniki, kombajn oraz prasę do siana. Odbiorców produkcji rolnej ma zarówno w gminie Bodzentyn, jak również w Makowie koło Skaryszewa, gdzie mieści się zakład przetwórstwa mięsnego. Myszka.