Ranczo Wilkowyje - życie na wsi w rytmie filmu
Jeruzal to malownicza miejscowość ze średniowiecznym, miejskim rodowodem. Na pierwszy rzut oka, typowa mazowiecka wieś, ukryta wśród lasów i łąk. Dla fanów telewizyjnego „Rancza” jest to miejsce wyjątkowe, które znają jako Wilkowyje. W latach 2006-2016 widzowie TVP śledzili na bieżąco nowe odcinki serialu „Ranczo”. Co tydzień przed telewizorami zasiadało przeciętnie 6 milionów widzów. W 2007 roku powstał film „Ranczo Wilkowyje”. Teraz można oglądać powtórki serialu.
Wieś ta stanowi centrum życia społeczno-gospodarczego mieszkańców południowej części gminy Mrozy, pow. Mińsk Mazowiecki.
- Jeruzal liczy około 320 mieszkańców, ale ze względów funkcjonalnych związanych jest z tą wioską blisko 2000 okolicznych mieszkańców. Na jej terenie działa zespół szkół, czyli przedszkole i szkoła podstawowa (było gimnazjum), jest kościół parafialny, ośrodek zdrowia, biblioteka oraz placówki handlowe. Wieś posiada liczne walory przyrodniczo - kulturowe, które czynią z niej atrakcyjne miejsce turystyczno- rekreacyjne, przed dziesięciu laty został odnowiony rynek. Na terenie naszej gminy mamy też inną krajową atrakcję, na dwukilometrowym odcinku kursuje konny tramwaj - opowiada Dariusz Jaszczuk, burmistrz Mrozów.
Mieszkańcy wsi są dumni ze swojej miejscowości, z jej historii, kultury i bogactwa przyrodniczego. Ale każdy z zapytanych na pierwszym miejscu wymienia, zresztą słusznie, że ich miejscowość znana jest w całej Polsce za sprawą realizowanego w niej serialu telewizyjnego „Ranczo”. Tę niecodzienną promocję wykorzystują do rozwoju funkcji wypoczynkowej i rekreacyjnej swojej wsi. Chociaż nowe odcinki „Rancza” już nie powstają, Jeruzal ciągle odwiedzają wycieczki i indywidualni turyści.
Mieszkańcy Jeruzal, myśląc o przyszłości, pomysły na rozwój swojej wsi czerpią z jej bogatej historii. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości datują się na XV wiek. Niegdyś zmieniono nazwę średniowiecznego miasteczka Żeliszewa na Jeruzalem, by uczynić z niego miejsce, które się ceni i do którego pielgrzymuje jak do ziemi obiecanej. Skrócona wersja - Jeruzal funkcjonuje do dziś.
Co o Jeruzalu mówi była sołtys tej wsi? Patrz str. 2