Emil Litka: Materiał siewny źródłem dochodu
Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi z WIORIN-u, wyczyszczony materiał poszczególnych partii jest zaprawiany i pakowany do worków o masie 25, 40 i 50 kg oraz Big Bagów o masie 500 i 1000 kg. Na co dzień w gospodarstwie zatrudnionych jest 14 osób. Pracy jest dużo, ponieważ trzeba zadbać również o krowy mleczne i na bieżąco lustrować plantacje zbóż, tak aby zebrany materiał był jak najwyższej jakości.
- Myślę, że w polu 50% zależy od nas, a reszta od pogody. 600 ha, na których gospodarujemy, to jednak dobre ziemie, należące najczęściej do II-III klasy bonitacyjnej, dlatego staramy się to maksymalnie wykorzystać, notując jak najwyższe wyniki wydajności – opowiada rolnik, który przywołuje przy okazji najlepszy rezultat uzyskany w latach ubiegłych.
- Z hektara pszenżyto odmiany Rotondo w naszym gospodarstwie uzyskało wynik 11,2 tony. Średnio co roku wydajność plasuje się w zbożach na poziomie 7 ton - informuje.
Zboża Emil Litka wysiewa na powierzchni około 400 ha. Reszta to 60 ha buraków cukrowych, 100 ha rzepaku, 30 ha kukurydzy oraz użytki zielone.
- Wszystkie pola położone są wokół gospodarstwa. Utrzymujemy taki obszar, jaki miał wcześniej PGR - podaje rolnik, który jest zadowolony z korzystnego rozłogu gospodarstwa pozwalającego na łatwiejszą i swobodną pracę.