Emil Litka: Materiał siewny źródłem dochodu
Jeśli jednak nie nadąża ona odbierać kolejnych transportów zboża, są one tymczasowo składowane w magazynach płaskich.
- Tego typu przechowywanie ziarna jest bardzo korzystne, ponieważ łatwo jest prowadzić lustrację. Musimy jednak bardzo dbać o to, żeby nie zmieszać zbóż odmianowo i gatunkowo. Każde z nich musi być dokładnie odizolowane od drugiego. Nie może dojść do kontaktu, gdyż to wyklucza materiał ze sprzedaży. Czystość musi być także przestrzegana na polu, jeśli chodzi o przyczepy i kombajny, dlatego też na okres żniw zatrudniamy dodatkowo 15 osób. Na szczęście na razie z siłą roboczą nie ma problemu - informuje właściciel gospodarstwa z Wieszczyczyna.
Emil Litka opowiada także o innowacyjnym systemie, jaki posiada czyszczalnia Cimbria.
- Sortownik optyczny, czyli tzw. color sorter nie jest używany do wszystkich czyszczonych odmian, ponieważ nie jest to konieczne. Ma on mniejszą wydajność (maksymalnie 3 tony na godzinę) przez co niestety spowalniałby pracę. Bardzo pomocny okazał się być jednak przy eliminowaniu sporyszu, bądź też zielonych lub przebarwionych nienaturalnie nasion - wyjaśnia rolnik, który zwraca uwagę, że tego typu urządzenie jest jednym z nielicznych w Polsce.
Częściej wykorzystywane są maszyny monochromatyczne, czyli takie, które również pozwalają usunąć sporysz, ale nie działają już w przypadku przebarwień, czy kolorystycznie nieporządanych nasion.
- Sortownik optyczny to duży krok naprzód dla naszego gospodarstwa - podaje rolnik. Na 1500 ton wyprodukowanego w gospodarstwie kwalifikatu składają się poszczególne partie. - Jedna może mieć maksymalnie 30 ton. Z każdej partii pobierane są próby, które są wysyłane do stacji oceny nasion w Wielkopolskim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. Na podstawie przeprowadzonych badań otrzymujemy po około 2 tygodniach świadectwo, które dotyczy m.in. czystości i siły kiełkowania - informuje Litka.