Eleonora Kapusta - na markę pracuje się latami
Pani Eleonora Kapusta była prezesem grupy producentów owoców i warzyw AURA Sp z o.o., która powstała ponad 10 lat temu i swoją siedzibę ma w Dobrzelinie pod Kutnem. Jej członkowie uprawiają kapustę pekińską, fasolę, brokuła, sałatę lodową i warzywa okopowe – buraczek czerwony, seler i marchew na ponad 200 hektarach. Grupa posiada nowoczesny obiekt chłodniczo-przechowalniczy z zapleczem sortująco - pakującym i administracyjno-socjalnym.
Gospodarstwo państwa Kapustów od samego początku powstania nastawione było na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej i ogrodniczej oraz współpracę z różnymi jednostkami naukowo-badawczymi. Przez kilka lat w gospodarstwie odbywały się Krajowe Dni Pora. A od 2014 roku swoją działalność rozpoczęło Warzywnicze Centrum Doradztwa Technicznego założone przez firmę Bayer CropScience. Skąd taki pomysł? - Jeden z pracowników tej firmy przez wiele lat ze mną pracował, znał dobrze mnie i gospodarstwo. Wiedział, że jestem otwarta na wszelkie nowości, bo uważam, że nauki nigdy za dużo. Stąd zrodził się taki pomysł. Na poletkach firma prowadzi wiele doświadczeń i badań – informuje pani Eleonora. W tym roku prowadzono doświadczenia w uprawie marchwi, kapusty, ziemniaków, cebuli i truskawek. Dużo miejsca poświęca się testowaniu odmian, ochronie przed chorobami, szkodnikami i chwastami metodami konwencjonalnymi, biologicznymi i integrowanymi. Prowadzona jest sygnalizacja wystąpienia agrofagów oraz doświadczenia nawozowe. W gospodarstwie znajduje się Phytobac, czyli urządzenie do dezaktywacji pozostałości środków ochrony roślin. Phytobac jest zamkniętym systemem gromadzenia i likwidacji zanieczyszczonej wody, odizolowanym od otaczającego go środowiska.
W gospodarstwie dba się o estetykę. Niezwykle efektownie prezentuje się bryczka, obsadzona pelargoniami. - Tą bryczką woziłam swoją babcię do kościoła – mówi pani Eleonora. Obora, w której kiedyś były zwierzęta, została przerobiona na biura. Budynek ma bardzo ciekawe ściany z kolorowych kamieni. Na jednej z tych kamiennych ścian powieszono starą, drewnianą bronę wiązaną łykiem, aby pokazać czym kiedyś pracowano. Trochę historii nie zaszkodzi!
Pani Eleonora Kapusta to osoba, której ogromne zaangażowanie, pracowitość, miłość do pracy doceniano wielokrotnie. Jest posiadaczką bardzo wielu prestiżowych statuetek i wyróżnień. Jedne zdobywała wspólnie z mężem - tak jak tytuł Krajowego Mistrza Agroligii w kategorii gospodarstwo indywidualne w 2000 roku czy nominację do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w 2001 roku. Natomiast w 2008 wygrała konkurs Wzorowego Ogrodnika, a w 2013 roku Złoty Laur 20-lecia Agroligii. Pani Eleonora jest osobą bardzo zaangażowaną w życie lokalne swojej „małej ojczyzny”. Znana jest z dużej życzliwości i pozytywnego podejścia do drugiego człowieka.