Ekologiczne gospodarowanie w dolinie Bugu [ZDJĘCIA]
Janusz Nowosielski z Kolonii Hołowczyce, gm. Sarnaki, pow. Łosice, woj. mazowieckie od 2004 roku prowadzi gospodarstwo ekologiczne, zaś od 2009 roku zajmuje się też agroturystyką. Mieszka na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Wszędzie czuć tu zapach sosny, do rzeki Bug jest stąd 3 km.
Gospodarstwo zostało zakupione w 1980 roku z gruntów Państwowego Funduszu Ziemi. Cała powierzchnia obejmowała 8,36 ha gruntów ornych, łąk i pastwisk. W latach osiemdziesiątych rolnik utrzymywał przeciętnie 6 krów i młode bydło rzeźne oraz 5 loch - część prosiąt było odchowywanych w gospodarstwie, a część sprzedawana na targu. Własna baza paszowa była uzupełniana paszami treściwym z zakupu w gminnej spółdzielni. Wtedy od podstaw zastały zbudowane budynki w zagrodzie: najpierw stodoła, potem obora z chlewnią i na końcu budynek mieszkalny. Pierwszy ciągnik T-25 produkcji radzieckiej został zakupiony w 1986 roku z przydziału urzędu gminy. Wtedy też rolnik nabył podstawowy sprzęt towarzyszący, jednak nie nowy, lecz używany. Kolejnym ciągnikiem był Ursus C-360 zakupiony w 1995 roku, zaś w 2010 roku - John Deere.
Obecnie powierzchnia gospodarstwa zajmuje obszar 17 ha gruntów własnych i dzierżawionych. Od 2015 roku nie ma już produkcji zwierzęcej, tylko roślinna. Większość gleb w gospodarstwie zalicza się do słabych, klasa V i VI. Dlatego też rolnik nastawia się na uprawę żyta oraz łubinu wąskolistnego. Jest też 0,70 ha sadu. Od 2004 roku wszystkie uprawy są w systemie ekologicznym. Rolnik musi dokładać wielu starań, by osiągać jak największe plony, a przez to mieć jakieś zyski.
- Ze zbytem płodów rolnych jest różnie. Nieraz trzeba długo szukać klientów, by korzystnie je sprzedać - mówi pan Janusz.
Czytaj dalej i poznaj historię i możliwości gospodarstwa agroturystycznego „Ekoturystyka w Sadzie