Adam Augustowski - producent maku

W 2017 roku zwiększony eksport maku
O wiele więcej maku importujemy, niż eksportujemy. W 2016 roku do Polski wwieziono 7,9 tys. ton maku (w 2015 roku było to 10,9 tys. ton). - Natomiast w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 roku przywieziono około 4,3 tys. ton maku - tłumaczy resort rolnictwa. W 2016 roku wyeksportowaliśmy 1,6 tys. ton. Ten rok zapowiada się o wiele lepiej, bo tylko w okresie od stycznia do września 2017 roku wywieziono 1,3 tys. ton.
Uprawa maku i ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii
Warunki uprawy maku i konopi na terenie Polski reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z art. 46 uprawa maku może być prowadzona na określonej powierzchni, w wyznaczonych rejonach, na podstawie zezwolenia na uprawę, przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany w rozumieniu przepisów o nasiennictwie oraz dodatkowo umowy kontraktacji, zawartej z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu maku.
Wojewodowie określają wielkości upraw
Ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawy maku lub konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw określa sejmik województwa, po zasięgnięciu opinii ministrów zdrowia i rolnictwa.
- W praktyce ogólna powierzchnia przeznaczona pod uprawy maku oraz rejonizacja tych upraw określana jest przez sejmik województwa na podstawie informacji uzyskiwanych z gmin o planowanej powierzchni upraw maku oraz od podmiotów (które posiadają zezwolenie marszałka danego województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu) o planowanej kontraktacji maku - podaje resort rolnictwa.