Światowa konferencja naukowa poświęcona soi
W 1873 roku podczas Wystawy Powszechnej na Praterze w Wiedniu została po raz pierwszy na forum międzynarodowym w Europie zaprezentowana soja. Delegaci Japonii oraz Chin nie tylko pokazali nasiona, ale i gotowy produkt – tofu. Od tego wydarzenia rozpoczął się powolny rozwój uprawy soi w Europie. Głównie za sprawą austriackiego agronaukowca Johanna Friedricha Haberlandta.
Sto pięćdziesiąt lat po tym wydarzeniu, w dniach 18-23.06.2023, odbywa się w stolicy Austrii Światowa Konferencja Naukowa Soi (World Soybean Research Conference WSRC) organizowana przez Donau Soja. Jest to organizacja non-profit z siedzibą w Wiedniu, a jej główną misją jest wspieranie członków zaangażowanych w to, by produkcja soi odbywała się w sposób zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. W całym wydarzeniu uczestniczy około ośmiuset gości z całego świata – nie tylko Europy. Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć Wieści Rolniczych – zaproszonych przez firmę Agrolok.
Ważny dialog między naukowcami i rolnikami
Profesor Przyrodniczego Uniwersytetu w Wiedniu, Johann Vollmann, który przywitał media podczas konferencji prasowej, powiedział: Produkcja soi kojarzy się z efektem cieplarnianym, wylesianiem. Bardzo mnie to martwi. (…) Dlatego organizujemy naszą konferencję. Każdy widzi postępujące zmiany klimatyczne. Nie mam na myśli tylko topnienia lodowców w Szwajcarii, Austrii, ale i Ocean Atlantycki, pożary w Kanadzie. Dlatego mottem konferencji jest produkcja soi bez naruszania równowagi ekologicznej. (…).
Głównym celem corocznej konferencji jest również dialog pomiędzy naukowcami a rolnikami i tłumaczenie nauki w łatwy i przystępny sposób sprzyjający implementacji proponowanych rozwiązań w prawdziwym życiu – dodał Vollmann.
Produkcja soi w Unii Europejskiej zaspokaja jedynie 8% zapotrzebowania (20% jeżeli weźmiemy pod uwagę również Ukrainę oraz Serbię), dlatego też w większości jest importowana – głównie z Ameryki. To tam właśnie powstaje ponad połowa światowej produkcji. Jednakże europejska soja jest niemodyfikowana genetycznie i dlatego może konkurować z innymi rynkami. Staje się ona coraz bardziej pożądanym produktem – zwłaszcza ze względu na zmianę diety coraz większej ilości obywali, którzy chcą ograniczyć spożycie mięsa. Dlatego Europejczycy dążą do osiągnięcie takiego poziomu upraw, by 50% zapotrzebowania zostało zapewnione. Jest to możliwe, jeżeli branże będą ze sobą współpracować i właśnie w tym ma pomóc Światowa Konferencja Naukowa Soi w Wiedniu.
Noc europejskiej soi z pysznymi potrawami
W poniedziałkowy wieczór została zorganizowana noc europejskiej soi (Night of European Soy) w wiedeńskim Muzeum Świata. Już od godziny siedemnastej rzpoczęła się pierwsza część dostępna dla uczestników konferencji – można było spróbować produktów serwowanych przez europejskie firmy z Austrii, Niemiec, Holandii oraz Czech. Prezentowane były zarówno takie dania jak gulasz, tofu, różnego rodzaju zamienniki mięsa – na przykład w formie kabanosów, jak i lody, sushi czy pierożki. Dwie godziny później zebrani goście zostali zaproszeni do kolejnej, wyglądającej zjawiskowo, sali. To tutaj odbyły się krótkie przemówienia, między innymi ambasadora Japonii Ryuty Mizuuchiego, dyrektora muzeum Jonathana Fine’a oraz prezydenta Donau Soi Matthiasa Kröna. Następnie można było dalej delektować się sojowymi potrawami.
- Tagi: