Świat produkuje coraz mniej pasz
Zdaniem analityków spadek światowej produkcji pasz jest skutkiem nieco słabszego popytu na nie, wynikającego m.in. ze stosowania bardziej wydajnych systemów produkcji. Innym powodem była mniejsza produkcja mięsa spowodowana zmianami w zachowaniach konsumentów wynikającymi z inflacji i trendów żywieniowych.
Najwięcej pasz produkuje się dla drobiu
W porównaniu z 2022 rokiem produkcja pasz w Europie spadła o niecałe 4% - do 253 mln ton, a w Ameryce Północnej o ponad 1% - do 259 mln ton. W 2023 roku największy kawałek rynku pasz stanowiły pasze dla kurczaków (385 mln ton). Pasze dla świń były drugim najważniejszym produktem branży mieszanek paszowych na świecie. Ogółem wyprodukowano 321 mln ton paszy dla trzody chlewnej (spadek o ponad 1%). Z wyjątkiem Ameryki Łacińskiej, gdzie osiągnięto wzrost o ponad 2%, głównie za sprawą boomu produkcyjnego w Brazylii, we wszystkich pozostałych częściach świata produkcja spadła. W Europie nastąpił spadek o ponad 3% - do niecałych 73 mln ton.
Największy producent pasz w Unii Europejskiej zmniejszył produkcję o prawie 12%
Największym producentem mieszanek paszowych pozostają Chiny, których łączna produkcja w 2023 roku oszacowana została na prawie 263 mln ton, co oznacza wzrost o niecały 1% rok do roku. Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z 238 mln ton, przed Brazylią, która
wytwarza nieco ponad 83 mln ton. W Unii Europejskiej największym producentem pasz dla zwierząt (27,5 mln ton) pozostaje Hiszpania, ale jej ubiegłoroczna produkcja jest mniejsza o prawie 12% w porównaniu do 2022 roku.