Strajk rolników 10 maja w Warszawie [RELACJA, AKTUALIZACJE]
Sprzeciw wobec prowadzonej obecnie polityce klimatycznej w Unii Europejskiej, która bardzo mocno uderza w rolnictwo - to główny cel dzisiejszej manifestacji rolników, jaką zaplanowano w Warszawie.
Protest zorganizowany został przez NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ RI „Solidarność”, a jego hasłem przewodnim jest: "Precz z Zielonym Ładem".
Strajk rolników 10 maja 2024 w Warszawie. Trasa
Wszystko rozpocząć ma się punktualnie o godz. 12.00 na Placu Zamkowym w stolicy.
Planowana trasa przejścia uczestników prowadzić będzie przez:
- ul. Krakowskie Przedmieście,
- ul. Nowy Świat,
- ul. Świętokrzyska,
- ul. Marszałkowska,
- Rondo R. Dmowskiego,
- Al. Jerozolimskie,
- Rondo Ch. de Gaullea,
- ul. Nowy Świat,
- Plac Trzech Krzyży i
- ul. Wiejska (gdzie o godz. 22.00 planowane jest zakończenie manifestacji).
fot. NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"
[AKTUALIZACJA, 16.00]
W Sejmie jest delegacja związków, które zorganizowały dzisiejszy protest. Spotkano się m.in. z rolnikami, którzy okupują od wczoraj Sejm.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnicy w Sejmie - chcieli spotkania z premierem
Na ręce marszałka Sejmu szefowie NSZZ Solidarność oraz NSZZ RI Solidarność mają złożyć petycję.
[AKTUALIZACJA, 14.45]
Pochód w Warszawie dotarł pod Sejm. Odśpiewano hymn polski.
Obecnie przemawia Piotr Duda.
- Wojna u naszych granic. A my mówimy o Zielonym Ładzie. Może będą nam proponować zieloną, ekologiczną armię? Ja dziękuję, wysiadam z tego pociągu - mówił Piotr Duda.
Strajk rolników 10 maja 2024 w Warszawie. Zebrano 150 tys. podpisów pod referendum w sprawie "Zielonego Ładu"
Jak przypominał, podczas manifestacji zbierane były podpisy pod zorganizowaniem referendum w sprawie "Zielonego Ładu".
- Zebrano już ponad 150 tys. podpisów poparcia pod referendum w sprawie "Zielonego Ładu" - mówił Piotr Duda.
[AKTUALIZACJA, 14.30]
Warto zaznaczyć, że protest odbywa się dziś nie tylko w Warszawie. Na drogę ponownie wyjechali 10 maja rolnicy na S3.
Protest rolników na S3 węzeł Pyrzyce. fot. Roman Waszczyk
[AKTUALIZACJA: 13.40]
fot. FB NSZZ Solidarność
Trwa pochód w Warszawie.
[AKTUALIZACJA, 13.00]
ZOBACZ WIDEO:
[AKTUALIZACJA, 12.00]
Rozpoczął się protest w Warszawie. Stołeczni policjanci kierują ruchem, informują na bieżąco o utrudnieniach i czasowych wyłączeniach ulic. Czasowo zostały wyłączone ulice: Krakowskie Przedmieście od skrzyżowania Senatorska/Miodowa do ul. Królewskiej oraz trasa W-Z.
fot. KSP
Przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Duda, zapowiedział dziś podczas manifestacji pt. "Precz z Zielonym Ładem" zbieranie podpisów pod referendum w sprawie Zielonego Ładu.
- Dzisiaj ogłosimy pospolite ruszenie, jeśli chodzi o zbieranie podpisów pod referendum obywatelskim, aby Polacy mogli się faktycznie wypowiedzieć i wyrzucić Zielony Ład do kosza – powiedział "Tygodnikowi Solidarność", Piotr Duda.
fot. NSZZ "Solidarność" Kalisz / FB - zdjęcie przed wyjazdem na protest przeciw "Zielonemu ładowi"
Strajk rolników 10 maja. duże zabezpieczenie manifestacji przez policję
Przypomnijmy: ostatnia duża manifestacja w Warszawie odbyła się 6 marca. Nie brakowało wówczas wielu emocji, wobec niektórych osób policja użyła gazu, sami rolnicy mówili z kolei o prowokacji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rolnicy po proteście w Warszawie. "Potrzebujemy debaty, a nie prowokacji"
W związku z tym stołeczna policja poinformowała już wcześniej, że w zabezpieczenie protestu 10 maja 2024 zaangażowani będą policjanci ze wszystkich jednostek podległych Komendantowi Stołecznemu Policji w tym: prewencji, ruchu drogowego, służby kryminalnej, a także zespołu antykonfliktowego, którego zadaniem jest zapobieganie sytuacjom kryzysowym i łagodzenie emocji. Dzięki wsparciu Komendanta Głównego Policji o bezpieczeństwo będą także dbali policjanci z innych garnizonów.
- Pamiętajmy, że każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, natomiast nie mogą one naruszać obowiązujących przepisów prawa i nieść za sobą zagrożeń dla życia i zdrowia innych osób - podkreślają w stosownym komunikacie funkcjonariusze z KSP.
Strajk okupacyjny rolników w Sejmie
Przypomnijmy: wczoraj kilkunastoosobowa grupa rolników ze związku rolniczego "Orka" rozpoczęła w Sejmie "strajk okupacyjny". Jak zaznaczali, ich głównym oczekiwaniem jest bezpośrednia rozmowa z premierem Donaldem Tuskiem. W międzyczasie z rolnikami spotkał się m.in. minister rolnictwa i rozwoju Czesław Siekierski.
Szef resortu wziął wczoraj także udział w zaplanowanym wcześniej spotkaniu z prezydium NSZZ RI „Solidarność”, organizatorem dzisiejszego strajku rolników. Rozmowa dotyczyła m.in. stanu realizacji uzgodnień z Jasionki oraz bieżącej sytuacji rynkowej.
[AKTUALIZACJA 11:26]
Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi również rozmawiał z protestującymi. Jednak obawia się, że wydarzenia w Sejmie zamiast przyczynić się do odbudowy dobrego wizerunku rolników mogą zaszkodzić - podkreślił również, że ma nadzieję, że tak się nie stanie.
[AKTUALIZACJA 10:50]
Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Stanisław Polak wspiera rolników w Sejmie.