Stóg słomy - jak i gdzie ustawić [NAJWAŻNIEJSZE ZASADY]
Zasady składowania słomy określa art. 42 ust. 1, ust. 2 i 3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010.
Stóg słomy - wielkość i miejsce
Po pierwsze, zgodnie z powyższym dokumentem, strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie może przekroczyć powierzchni 1000 m² lub kubatury 5000 m³. Ponadto przy ich ustawianiu należy zachować co najmniej następujące odległości:
-
od budynków z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m,
-
od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m,
-
od dróg wewnętrznych i od granicy działki - 10 m,
-
od urządzeń i od przewodów linii wysokiego napięcia – 30 m,
-
od lasów i terenów zalesionych – 100 m,
-
między stertami, stogami i brogami stanowiącymi oddzielne strefy pożarowe – 30 m,
Po trzecie wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 metrów, w odległości 3 metrów od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.
Praca przy budowanie stogu słomy - zasady BHP
Miejsca wykonywania prac polowych należy wyposażyć w gaśnicę. Pamiętać należy również o ustawianiu silników spalinowych na niepalnym podłożu, w odległości co najmniej 10 metrów od materiałów palnych oraz zabezpieczeniu urządzeń wydechowych przed wylotem iskier.
Przy budowaniu stogów słomy zwróćmy także uwagę na to, by materiały łatwopalne przechowywać w pojemnikach do tego przeznaczonych, w odległości co najmniej 10 metrów od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych. Produkty roślinne z kolei należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalanie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy natomiast okresowo sprawdzać ich temperaturę.
Mówiąc o zasadach budowy stogu nie sposób nie wspomnieć o tym, że wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione!
Czytaj także:
Co robić na polu, żeby woda została w glebie?