ASF. Co powinny zawierać środki dezynfekcyjne?
Jakie preparaty stosować, by zabić wirusa ASF jeszcze przed jego wejściem do chlewni? Jakimi płynami czyścić narzędzia? Jakie środki dezynfekcyjne wylać na maty oraz do niecki?
Od 28 lutego zaczną obowiązywać przepisy, które mówią o tym, że każdy hodowca trzody chlewnej w Polsce obowiązkowo musi stosować zasady bioasekuracji. Wszystko po to, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń w kraju. Wśród wymogów, jakie spadną na producentów trzody chlewnej prowadzących działalność zarówno w cyklu zamiętym, jak i otwartym, jest m.in. stosowanie odpowiednich środków dezynfekcyjnych. Rolnicy na to się zgadzają i mówią: "dobrze, ale jakie to mają być środki dezynfekcyjne. Jeśli już mamy kupować tego rodzaju preparaty, niech będą nam służyły?" Nasuwa się jeszcze jedna wątpliwość, jak długo ten but czy koło pojazdu ma być poddane działaniu takiego preparatu?
Czytaj także: Zakaz wstępu dla kotów do obór i chlewni
Jak podaje Państwowyw Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w walce z ASF należy wybierać takie środki dezynfekcyjne, które mają w swoim składzie:
- 1% formaldehyd
- Podchloryn sodu (0,03 do 0,0075%)
- 2% rozwór sody żrącej (najsilniejszy środek wirusobójczy)
- Aldehyd glutarowy, mrówkowy
- 1% wodorotlenek sodu lub wapnia (inaktywacja wirusa w gnojowicy w temp. 4 C)
- Fenole, lizol, lizoform, kreolina
- Związki chemiczne na bazie rozpuszczalników lipidowych
- Związki wieloskładnikowe - Virkon (1:100), Lysoformin, Desoform, CID 20- związki powierzchniowow czynne, substancje aktywne, kwasy organiczne, glikosal
Trzeba pamiętać, że każdy środek dezynfekcyjny zadziała skutecznie pod warunkiem, że powierzchnia dezynfekowana zostanie uprzednio mechanicznie oczyszczona, namoczona i/lub pianowana (czas namaczania 30 minut do 3 h), umyta pod ciśnieniem ciepłą wodą z detergentem oraz wysuszona.
Dopiero po wysuszeniu powierzchnia może być skutecznie dezynfekowana.
Czas ekspozycji preparatu dezynfekcyjnego na dezynfekowaną powierzchnię nie powinien być krótszy niż 5 minut!
Należy także mieć na uwadze to, że istotne jest stężenie środka dezynfekcyjnego w matach dezynfekcyjnych i nieckach dezynfekcyjnych. Skuteczność większości środków stosowanych w temp. - 5 stopni Celsjusza jest mocno ograniczona, a nawet zerowa! Aby więc skuteczność roztworu w niecce czy ma macie dezynfekcyjnej warto dodać do niego odpowiedniej ilości chlorku sodu lub glikolu. Dzięki temu unikniemy zamarznięcia płynu.
Specjaliści przekonują, by roztwory przygotowywać na bieżąco i do ich nanoszenia na powierzchnię dezynfekowaną (buty, opony kół) używać opryskiwaczy przechowywanych w pomieszczaniach zapobiegających zamarzaniu.
Istotna jest także ciągła bieżąca dezynfekcja rak osób mogących na dłoniach przenieść patogeny na powierzchnię sprzętu.
Czytaj także: ASF. Nowy program zwalczania na 2018 rok